Turystyka w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej

,
This post is part of a series called Czarnobylska Strefa Zamknięta
Show More Posts

Turystyka w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej – informacje ogólne

Zainteresowanie wyjazdami zorganizowanymi na obszar Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej ciągle wzrasta. Biura podróży wciąż udoskonalają swoje oferty prześcigając się w możliwościach spędzenia czasu na terenie skażonym. Szerzona w mediach propaganda wzbudziła ogromne zainteresowanie opinii publicznej. Szereg nieścisłości związanych z rzeczywistą ilością ofiar oraz przebiegiem awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, nadały Strefie dodatkową otoczkę tajemniczości. Dla turystów rządnych adrenaliny i niekonwencjonalnych przeżyć, obrana destynacja stała się zaspokojeniem ciekawości i spełnieniem.

Szerokopojęte zwiedzenie terenów skażonych Strefy Zero, zazwyczaj nosi miano „Czarnobyl Tour”. Turyści, mają możliwość wyboru między jedno i kilkudniowymi wycieczkami na obszar zakazany. Jednodniowe wyjazdy skupiają uwagę na obszarze ścisłej Strefy Zamkniętej. Kilkudniowa wyprawa gwarantuje zwiedzanie również kręgu wybiegającego poza obszar ścisły. Oferty tego typu zapewniają często wyjazd do okolicznych wiosek. Współcześnie dostępne oferty biur podróży z Polski i Ukrainy są do siebie wysoce zbliżone. Ograniczone możliwości samodzielnego wjazdu na teren zakazany zniechęcają pojedynczych turystów do odbycia samotnej podróży. Wjazd do Strefy uwarunkowany jest bowiem specjalną przepustką. Pierwsza kontrola dokumentów oraz pozwolenia na wjazd, ma miejsce już ok 30 km od Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W tym miejscu turyści otrzymują szczegółowe instrukcje odnośnie zachowań dozwolonych w Strefie, a także podpisują niezbędne dokumenty. Znajduje się tutaj także punkt kontroli dozymetrycznej mający wykryć ewentualne skażenie turystów opuszczających teren Zamknięty. W przypadku wykrycia radzieckim urządzeniem skażenia odzieży, odwiedzający ma obowiązek wyrzucenia niniejszych elementów garderoby.

[photogrid ids=”1807,1764,1765,1709″ captions=”yes” columns=”two” ]

Głównym punktem wycieczki do Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej jest Elektrownia Jądrowa. Nieliczni organizatorzy wyjazdów umożliwiają zwiedzenie chociażby fragmentu jej wnętrza. Większość wyjazdów ogranicza się do placu znajdującego się pod Elektrownią, skąd rozpościera się widok na arkę osłaniającą zgliszcza bloku nr 4. Nieopodal elektrowni znajduje się pomnik poświęcony ofiarom katastrofy w Czarnobylu, ferma rybna, a także chłodnie kominowe. Dzisiejsze oferty biur podróży skupiają również swą uwagę na ukazaniu odwiedzającym opuszczonych domów mieszkalnych. Pośpiech towarzyszący ewakuacji pozwolił na zachowanie wielu przedmiotów życia codziennego niemal w nienaruszonym stanie. Mimo wielokrotnego plądrowania miasteczek w Strefie Zamkniętej, eksplorując opuszczone budynki czuje się obecność ducha przeszłości tego miejsca. Stopień promieniowania na terenie Strefy Zakazanej oscyluje obecnie w granicach 0,5 – 10 μSv/h. Miastem o największej widoczności skutków katastrofy jest Prypeć. Składa się ono z pięciu dzielnic mieszkalnych, otaczających najważniejsze atrakcje turystyczne i tym samym centrum miasta. Na placu głównym znajduje się wesołe miasteczko będące wizytówką Strefy.

[photogrid ids=”1754,1719,1718,1717″ captions=”yes” columns=”two” ]

Miejsce jest gratką dla amatorów fotografii oraz chcących przeżyć skrajne emocje turystów. Diabelski młyn, huśtawki, karuzela, a także tor z samochodzikami dają niezaprzeczalny dowód na tętniące niegdyś życiem miasto. Metalowe elementy urządzeń wykazują stopień promieniowania na wysokości 7,3 – 10 μSv/h. W pobliskiej okolicy znajdziemy dom kultury „Energetyk”, hotel „Polesie”, szkołę muzyczną, basen „Lazur”, kino „Prometeusz”, stadion miejski i pocztę. Okoliczne szkoły i przedszkola o scenerii niczym z horrorów, przyprawiają o dreszcze wszystkich odwiedzających. Na wschodzie miasta natomiast znajduje się cmentarz i szpital, którego wyposażenie w znacznej części pozostało po dziś dzień. Układ budynków użyteczności publicznej miasta, idealnie odzwierciedla kształtowanie architektoniczne lat 60-tych, 70-tych ubiegłego wieku, na terenach Związku Radzieckiego.

[photogrid ids=”1716,1714,1721,1722,1723″ captions=”yes” columns=”two” ]

Warunkująca wjazd do Prypeci brama kontrolna, znajduje się na południu miasta. Zwiedzanie tego obszaru trwa zazwyczaj kilka godzin. Poza opuszczonymi budynkami, na terenie Prypeci znajdują się także obiekty służące niegdyś do usuwania skutków wybuchu czarnobylskiego reaktora jądrowego. Zbadanie owych przedmiotów  urządzeniem do pomiaru stopnia skażenia, stanowi nie lada przeżycie dla każdego turysty. Jedne z najwyższych wartości można odnotować m.in. przy chwytaku oraz gąsienicy mechanicznej, które brały czynny udział w akcji ratowniczej.

Oddalona o 18 km od Elektrowni Jądrowej miejscowość Czarnobyl, stanowi obecnie  bazę noclegową dla wielu biur podróży. Pensjonat „Dziesiątka” jest jednym z najpopularniejszych dostępnych hosteli dla przybywających turystów. W Czarnobylu znajduje się czynny sklep spożywczy, plac główny, a także pomnik strażaków biorących udział w akcji ratowniczej.

[photogrid ids=”1763,1762,1761″ captions=”yes” columns=”two” ]

Strefa Zamknięta obejmuje także miejscowość Czarnobyl – 2. Oprócz budynków administracyjnych, sterowni, koszarów i straży znajduje się w niej radziecki radar Duga, zwany inaczej „Okiem Moskwy”. Wspinaczka na wielopiętrową konstrukcję jest celem znacznego grona turystów odwiedzających Strefę.

Najbliższe okolice Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej stanowią okoliczne wioski jak np. Janów, Zalesie, Maszewo, Krasne, Poliskie, Ilinczi, Kopaczi, Paryszew, Łubianka. Znajdują się tam cerkwie, kołchozy oraz szereg opuszczonych gospodarstw rolnych. Niektóre z nich zamieszkiwane są przez wysiedlonych po katastrofie mieszkańców, dla których miłość do rodowitej ziemi była silniejsza od lęku przed zagrożeniem promieniotwórczym. Ówcześnie wielu ludzi, w tym przewodników zaangażowanych w życie Strefy, odwiedzają niniejsze domostwa w celu dostarczenia im dodatkowej żywności bądź przedmiotów użytku codziennego.

[photogrid ids=”1809,1766,1774,1773″ captions=”yes” columns=”two” ]

Wyprawa na tereny Strefy w opinii publicznej wciąż wzbudza kontrowersje oraz niezrozumienie. W związku z czym, niniejsza destynacja obierana jest przez specyficzną grupę turystyczną. Podróżnicy obierający ten kierunek mającą na celu nie tylko chęć przeżycia nietuzinkowych przygód, ale i konfrontacji rzeczywistości z propagowanymi powszechnie informacjami.

A jak to jest u Was? Chcielibyście wybrać się na teren Strefy Zamkniętej? A może odwaga już Was tam zaprowadziła? 🙂

To już koniec informacji ogólnych. Teraz nadszedł czas na informacje praktyczne. Już za kilka dni pojawi się kolejny post. Nie zabraknie listy rzeczy niezbędnych, wskazówek odnośnie wyjazdów zorganizowanych oraz najciekawszych miejsc Strefy wg prawie 200 ankietowanych 😉

Zapraszam 🙂

 

Artykuł został przygotowany w oparciu o literaturę naukową oraz przeżycia własne podczas wizyty na terenie Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej w 2016 r. BIBLIOGRAFIA:
 • TOMCZAK EWELINA, PROFIL TURYSTY Z CZARNOBYLSKIEJ STREFY ZAMKNIĘTEJ; POZNAŃ 2017; 5-38
 • Tomala R., 2010, Czarnobyl – „promieniotwórczy” przykład turystyki ekstremalnej? W: Z badań nad wpływem antropopresji na środowisko, red. R. Machowski, M.A. Rzętała, t. 11, Sosnowiec, s. 109-118
 • Smoleńska I. E., Opuszczone miasta jako destynacje w turystyce kulturowej – analiza przykładów, Uniwersytet Gdański, Turystyka Kulturowa 2012; 12; 5-19
 • Marek A., Zamknięta strefa rejonu Czarnobyla jako miejsce destynacji turystów, Akademia Pomorska, Słupskie Prace Geograficzne 8, Słupsk 2011, 37-45
 • Mould R.F., Chernobyl Record. The Definitive History of the Chernobyl Catastrophe, IOP Publishing 2000, 33-39

Komentarze (2)

 • Magda 1 października , 2018 dnia 8:06 pm Reply

  Wycieczki do Strefy z biurem podróży bardzo często omijają najważniejsze punkty. Osobiście polecam wycieczki z Napromieniowani.pl – nie, nie jest to komentarz sponsorowany. Po prostu chłopaki mają solidne doświadczenie i doskonale wiedzą, czego unikać.

  • Ewelina 2 października , 2018 dnia 7:12 pm Reply

   Bardzo dziękuję za Twój komentarz 🙂 Myślę, że kiedyś wypróbuję to biuro by mieć porównanie 😉 Jak na razie mam na koncie wyprawę z Aliena Tours i jestem zachwycona! Ale o tym z pewnością wspomnę z kolejnym poście. Pozdrawiam serdecznie! :*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *