#NieJedźZNami jedź sam! Malta- plan wyjazdu

,

#NieJedźZNami jedź sam!
Czyli jak zorganizować własny wyjazd na Maltę.

Każda moja samodzielna podróż oparta jest na przygotowanym wcześniej, skrupulatnym planie wyjazdu. Za każdym razem wyznaczam konkretne cele na mapie, które dokładnie realizuję w trakcie wyprawy. Przedstawione plany zawierają informacje o korzystaniu z komunikacji miejskiej, cenach, atrakcjach turystycznych, hotelach i wszystkim, co pomaga przeżyć na obcej ziemi 😉

Swoją podróż na wyspę rozpoczęliśmy od wyprawy na warszawskie lotnisko. Loty: Warszawa- Malta – Wrocław udało nam się upolować za ok. 250 zł/os. Nasz pobyt na wyspie trwał 6 dni. Maltę zwiedzaliśmy w listopadzie.

Podczas naszej wyprawy odwiedziliśmy kolejno:
– wyspa Malta (miejscowości: La Valletta, Mdina, San Anton Palace, Bugibba, Cirkewwa)
– wyspa Gozo ( miejscowości: Mgarr, Ramla Bay, Calipso Cave, Marsalforn, Ta Pinu Sanctuary, Dwejra )
– wyspa Comino

WAŻNE :

– na Malcie jest ruch lewostronny
– waluta: euro
– stolicą Malty jest La Valletta
– Malta leży na Morzu Śródziemnym

1 dzień – wtorek – odwiedziny stolicy

 • Transport z lotniska do hostelu.
  -Z uwagi na późną godzinę dotarcia na wyspę (20:00/21:00) zdecydowaliśmy się na zamówienie transferu u właściciela obiektu, w którym mieliśmy nocować. Opcja jest dodatkowo płatna, ale zdecydowanie opłacalna w przypadku kilkuosobowej grupy. Koszt ok. 20 euro.

 

 • Zameldowanie w hostelu VALLETTA CITY TOWNHOUSE (na mapie jako Carafa Residence)
  Nasza maltańska willa okazała się być strzałem w dziesiątkę. Obiekt jest dwupiętrową kawalerką umieszczoną niemal w sercu stolicy. W mieszkaniu znajduje się rozkładana kanapa, antresola, kuchnia oraz balkon.  Ściany mieszkania składają się z kamiennych bloków. Jeśli szukacie miejsca, które ukaże Wam choć odrobinę prawdziwego życie mieszkańców wyspy, to będziecie zachwyceni!

Ważne info:

– Rezerwację hostelu dokonaliśmy przez booking.com (kliknij)
– Koszt wynajęcia całego mieszkania to ok 300 zł/ doba

 • Zakupy w pobliskim sklepie/ kolacja na mieście
  – Kierując się na lewą stronę od mieszkania, można znaleźć mały sklep spożywczy otwarty do późnych godzin nocnych. Ku zaskoczeniu, ogrom asortymentu jest w nim pochodzenia polskiego, np. serki, muffinki, itd. Nasze zakupy obejmowały także prowiant na większą część następnego dnia.

 

2 dzień – środa – między murami La Valletty

Ważne info:

– W listopadzie dzień jest bardzo krótki. Nasze możliwości planowania były zatem dużo bardziej ograniczone niż podczas pory letniej.

 •  Śniadanie
  Kuchnia w mieszkaniu umożliwiła nam przygotowanie posiłku w zaciszu domowym. Mieszkanie znajduje się na tyle blisko głównej ulicy miasta, że można również zdecydować się na posiłek w otoczeniu turystycznego gwaru.

 

 • Zwiedzanie La Valletty – stolicy

  -> Carmelite Church – Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel w Vallettcie
  To właśnie kopuła tej bazyliki widoczna jest na wszystkich fotografiach reklamujących stolicę wyspy. Idealnie widoczna z dalszej perspektywy. Praktycznie niewidoczna z bliska. Niestety stojąc u podnóża budowli byliśmy zawiedzeni. Zdecydowanie lepsze wrażenie obiekt zrobił na nas z daleka.

   — St. Paul’s Angelican Cathedral – Prokatedra Św. Pawła
  65 metrowa wieża Katedry jest drugim obiektem, który mamy przyjemność podziwiać na panoramie miasta. Mieści się ona tuż obok Bazyliki Karmelitów. Katedra została wybudowana, ponieważ królowa Adelajda podczas swojej wizyty na Malcie zauważyła, że nie ma tu odpowiedniej świątyni do praktyk Anglikanizmu. Prokatedra mieści się przy Placu Niepodległości.
    St. John’s Co-Cathedral
  Piękna katedra z bogatym wnętrzem przedstawiającym sceny z życia św. Jana. Katedra znajduje się na jednej z głównych ulic miasta.

  – Valletta City Gate/ Brama miejska w Valletcie
  Brama miejska, która od 1569 roku służyła jako główne wejście do stolicy. Pobliskie schody są świetnym plenerem zdjęciowym.

  – Upper Barraka Gardens / Górne ogrody Barrakka
  Piękne ogrody miejskie wzięte niczym z serialu Gra o Tron. Moim zdaniem jedno z piękniejszych miejsc na wyspie. To trzeba zobaczyć!
  – Lower Barrakka Gardens / Dolne ogrody Barrakka
  Druga część ogrodów. W drodze z części górnej, do dolnej znajduje się wiele ciekawych lokali gastronoczmicnych. Przerwa na kawę w otoczeniu takich widoków to czysta przyjemność.
 • Powrót do hostelu wzdłuż wybrzeża
  – Ścieżka wiodąca od ogrodów dolnych do hotelu wcale nie musi być nudna. Wystarczy trzymać się wybrzeża i wędrować wąską ścieżką. Piaskowe skały dodają niesamowitego uroku każdej wykonanej fotografii!
 • Kolacja
  Podczas wędrówki po mieście znaleźć można cały ogrom lokali gastronomicznych. My zdecydowaliśmy się na wybór przypadkowej restauracji oraz spróbowanie lokalnej potrawy.

Ważne info:

–  Najbardziej popularnym maltańskim daniem jest Fenek. Jest to potrawa z królika duszonego z warzywami, która występuje także w formie pieczonej.

 • Zakupy w sklepie i kolacja w lokum

3 dzień – czwartek – Welcome to Kings Landing/ Mdina

 • Śniadanie / wymeldowanie z hotelu i dojście do głównego dworca autobusowego

Ważne info:

– Lepiej rano zrobić zakupy na cały dzień. Opcja zjedzenia sensownego obiadu będzie dopiero późnym wieczorem.
– Na Malcie jest lewostronny ruch. Trzeba wziąć to pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego przystanku autobusowego.
– Podczas mojego pobytu w 2016 r główny dworzec autobusowy był w remoncie. Zmieniono wówczas lokalizację przystanków. Najprawdopodobniej wszystkie przystanki znajdują się teraz nieopodal C4.

 

 • Wycieczka do Mdiny i zwiedzanie po drodze San Anton Palace
  – Sprawdzamy rozkład jazdy autobusów.
  Do Mdiny można udać się bezpośrednio lub z przerwą w San Anton Palace. Nie powinno być problemu ze znalezieniem jednego oraz drugiego wariantu komunikacyjnego.
  – Wysiadamy na przystanku “Anton”
  – Idziemy kilk minut pieszo (Nam niestety nie udało się dotrzeć do ogrodów :()

Ważne info:

– Witamy w ogrodach Królewskiej Przystani!
Ogrody z San Anton Palace były wykorzystane jako plener w serialu GRA O TRON.
Brama główna Mdiny (średniowiecznego miasta) posłużyła w serialu GOT jako brama wjazdowa do Kings Landing. W serialu często wykorzystywano także niezwykle klimatyczne ulice tego miasta.

 • – Jedziemy z San Anton do Mdiny
  – Wysiadamy na przystanku “RABAT 3”
  – Nieopodal znajduje się przystanek “RABAT 4” skąd będziemy ruszać dalej do miejscowości Bugibba. (Warto sprawdzić rozkład autobusu, którym będziemy dalej podążać)
  – Zwiedzamy Mdinę (Intuicyjnie, tam gdzie nogi poniosą)

 

 • Wyjazd  z Mdiny do Bugibba
  – Z przystanku Rabat 4 jedziemy prawdopodobnie autobusem X3
  – Wysiadamy na przystanku Pijunieri w Bugibba, skąd będzie najlepsze dojście do kolejnego hotelu

 

 • Zameldowanie w hotelu SUNFLOWER HOTEL
  – Jeden z lepszych hoteli, w jakim byłam podczas swoich europejskich podróży. Basen na dachu hotelu to istny, mały raj. Niestety podczas dużego wiatru i pory “zimowej” basen jest nieczynny. W listopadzie pozwolono nam jedynie wejść na górę w celu zrobienia kilku zdjęć. Miejsce jest gratką dla pasjonatów wysokości. Choć budynek ma zaledwie kilka pieter, z dachu podziwiać można całą okolicę.

Ważne info:

– Rezerwację hostelu dokonaliśmy przez booking.com (kliknij)
– Koszt wynajęcia pokoju dwuosobowego to ok 150 zł/ doba/ 2 os

 • Zwiedzanie miasta
  – Z uwagi na późną porę, nasze zwiedzanie miejscowości ograniczyło się do spaceru wzdłuż wybrzeża i wizyty w oceanarium.
 • Zwiedzanie Malta National Aquarium
  – Choć oceanarium nie równa się z obiektem na Majorce, warte jest zobaczenia. Jednym z ciekawszych fragmentów Aquarium jest wodny tunel oraz małe kopuły we wnękach wystaw. Dzięki nim można znaleźć się w samym środku morskiego czy nawet owadowego świata.
  – Wstęp dla osoby dorosłej to koszt 14 euro/os
 • Kolacja na mieście

4 dzień – piątek – autobusem objazdowym przez Gozo

 • Śniadanie w hotelu (w cenie noclegu)
 • Wyjazd z BUGIBBA do CIRKEWWA
   – Jedziemy z przystanku Kennedy lub Mwiezeb (po lewej stronie mapy).
  My zdecydowaliśmy się na wędrówkę na ten drugi przystanek.
   – wysiadamy na ostatniej stacji
  – UWAGA! Sprawdzić o której jest ostatni autobus powrotny do Bugibba
   – Wybieramy prom duży na GOZO
  – UWAGA! Sprawdzić o której mamy ostatni prom powrotny na Maltę
 • Zwiedzanie Gozooo

Ważne info:

– W chwili oczekiwania na prom do Mgarr na Gozo, zapoznaliśmy się z ofertą wyjazdów na wyspę Comino na następny dzień. Dzięki temu mogliśmy spędzić cały dzień delektując się Błękitem Laguny.
– Są dwie opcje zwiedzania Gozo.

 

 1. Można wykupić miejscówkę w autobusie objazdowym po wyspie “Hop On Hop Off” lub zwiedzić teren na własną rękę. Naszym szczęściem w porcie spotkaliśmy polaka, który zaoferował nam bilety na objazdowy autokar w “promocyjnej” cenie (10 euro). Oferta spodobała nam się na tyle, by obrać kierunki proponowane przez autobus. Minusem jest jednak bardzo orientacyjny czas przybycia autokaru na wyznaczone przystanki. Kilkukrotnie zdarzyło nam się czekać na transport, który nie pojawił się o wyznaczonej godzinie. Plusem natomiast jest możliwość zwiedzenia najciekawszych miejsc wyspy w ciągu zaledwie jednego dnia.
 2. Drugą opcją jest korzystanie z komunikacji miejskiej. W zamyśle takie było nasze postanowienie. Minusem takiego rozwiązania jest duży koszt biletów na komunikację miejską oraz większa szansa, że nie uda nam się zobaczyć wszystkiego. Ta opcja jest opłacalna tylko w przypadku kilkudniowego pobytu na tej wyspie. Jeśli nasze plany ograniczają się do jednodniowego zwiedzania Gozo, lepiej zdecydować się na opcję pierwszą.

– Ad 1

Autobusy Gozo Sightseeing Hop On Hop Off oferują przejazd na trasie połączonej 14 przystankami. Zasady korzystania z autobusu są proste. Wystarczy zakupić bilet i wsiąść do autobusu na dowolnym przystanku z otrzymanej mapki. Bilet jest jeden i upoważnia do przejazdów na danej trasie. Kolorem turkusowym zaznaczyłam tekst i tym samym miejsca, które najbardziej przypadły nam do gustu.
Szczegółowy opis trasy, rabat na bilety autobusu oraz wszelkie niezbędne informacje na ten temat znaleźć można na stronie Gozo Sightseeing Hop On Hop Off (kliknij)

Poniżej przedstawiam opis najciekawszych (moim zdaniem) przystanków oferowanych przez przewoźnika.

 Mgarr – Port główny na Gozo.

Ramla Bay – Plaża z czerwonym piaskiem otoczona delikatnością okolicznych pagórków. Niesamowicie ciekawy plener zdjęciowy. Choć błękit wody w tym miejscu nie zachwyca, zdecydowanie warto pojawić się w tym miejscu.

Calipso Cave – Jaskinia Kalipso. Z uwagi na długą kolejkę do wejścia zrezygnowaliśmy z dłuższego postoju w tym miejscu. Obok wejścia do jaskini znajduje się jednak niesamowity punkt widokowy. Rozpościerają się stamtąd widoki na Ramla Bay, a także dalszą część wyspy. Autobus zatrzymuje się w tym miejscu na kilka minut. Nie ma zatem problemu by zrobić szybkie zdjęcie i wyruszyć dalej.

Marsalforn – Dawny port rybacki na Gozo. Błękit wody mieni się już z daleka. W tym miejscu warto zrobić sobie dłuższy postój. Chociażby po to by skosztować lokalnej kuchni.

Ta Pinu Sanctuary – Niesamowita bazylika, której ogrom widoczny jest z daleka. Jedyną możliwością zobaczenia obiektu jest zatrzymanie się w tym miejscu na 40 minut. Z uwagi na bardzo długi czas postoju zdecydowaliśmy się podziwiać Bazylikę jedynie z dachu autobusu, którym podążaliśmy.

Dwejra – Zdecydowanie nasz nr 1 na Gozo. Przynajmniej był takim w 2016 r. Wówczas mogliśmy podziwiać wizytówkę wysp Maltańskich – Azure Window- na własne oczy. Dziś niestety ten niesamowity Łuk skalny został pochłonięty przez ocean. 

Ważne info:

– To właśnie przy Łuku Skalnym nagrywano sceny do pierwszego sezonu Gry o Tron! Miejsce było plenerem zdjęciowym do sceny ślubu Daenerys i Drogo.

 

 • Powrót do Bugibba
  – Początkowo dojazd do Mgarr na Gozo.
  – Prom powrotny do portu na Malcie – Cirkewwa
  – Dojazd autobusem do Bugibba.
 • Czas na kolację
  – Zdecydowaliśmy obrać dowolną knajpę napotkaną w drodze do hotelu. Niestety z uwagi na koniec sezonu, dostępność gastronomiczna była bardzo ograniczona.

 

5 dzień – sobota

 • Śniadanie w hotelu (w cenie noclegu)
 • Wyjazd do portu w Cirkewwa, tak jak dzień wcześniej
  – W porcie sprawdzić o której jest najpóźniejszy rejs i autobus powrotny.
 • Całodniowa wycieczka na Comino
  – Standardowy prom na wyspę Comino
  – Na miejscu sprawdzić o której najpóźniej jest prom powrotny
  – Plażowanie / spacer / plywanie

Ważne info:

– Najlepiej skorzystać z opcji standardowego promu. Prom ze szklanym dnem lepiej sobie odpuścić. Bardzo małe okienka w podłodze nie ukażą nam morskiego piękna, a jedynie zabiorą dodatkową gotówkę.
– Na Comino możemy się spotkać z szeroką ofertą wodnych rozrywek, jak np. rejs łódką po okolicznych jaskiniach, rejs na pontonie. My zdecydowaliśmy się na rejs po jaskiniach. Pan za namową przewiózł nas po okolicznych wodach z maksymalną prędkością. To dopiero była frajda! Samo oglądanie jaskiń jest bezsensownym pomysłem, ponieważ zobaczymy je wszystkie podczas powrotu na Maltę standardowym promem.
– Na Comino znajduje się mobilny Coctail Bar z niesamowitymi koktajlami podawanymi w ananasie oraz innych egzotycznych owocach. Zdecydowanie warto zakupić sobie taki trunek! Kliknij by zobaczyć fanpage
– Wybrzeże Błękitnej Laguny jest skaliste i niesamowicie ostre. Dobrze wziąć ze sobą jakiś grubszy ręcznik i dobre buty.
– Koniecznością jest zabranie ze sobą okularów do nurkowania.
– Warto zrobić sobie mały trekking po wyspie. Niesamowite krajobrazy wynagrodzą wędrówkę w gorącym słońcu.

 • Powrót do hotelu
 • Kolacja na mieście

6 dzień – niedziela

 • Śniadanie w hotelu (w cenie noclegu)
 • Odpoczynek nad basenem na dachu hotelu
 • Teleportacja na lotnisko
  – Zdecydowaliśmy się na zamówienie taksówki. O jej zamówienie poprosiliśmy recepcję hotelu (koszt 20 euro)
 • Lot powrotny (15:00)

Bagaż: jeden mały plecak/ os
Lot: Warszawa– Malta – Wrocław
Cena: 250 zł/os w dwie strony
Budżet: 200 euro/os
Ile: 6 dni

 

KONIEC

To już koniec mojej propozycji spędzenia czasu na Malcie i okolicznych jej wyspach. Plan został stworzony w oparciu o wyjazd w 2016 r. Niestety mimo intensywnego programu i ogromu odwiedzonych miejsc, wyspa mnie nie zachwyciła. Zabrakło mi tzw “WOW” oraz ciszy, spokoju i odpoczynku od polskiej gwary. Ogromna ilość Polaków spotykanych w autobusach, atrakcjach turystycznych, restauracjach, dosłownie wszędzie, bardzo mnie przytłoczyła. Zabrakło mi także dobrej kuchni, większej ilości plaż i monumentalnych budowli. Bardzo doceniam natomiast niskie ceny świetnych hoteli. Gdybym miała ponownie wyruszyć na te tereny, z pewnością zatrzymałabym się na Gozo, a nie jak uprzednio na Malcie. Z pewnością rozważyłabym także pobyt na samym Comino w otoczeniu błękitnej Laguny. Ogromnym plusem Malty są ogólnie niskie ceny. Jest to świetne miejsce dla osób rozpoczynających swoją przygodę z podróżowaniem. Wytrawni podróżnicy mogą odczuć niestety lekki zawód.

Jak podoba Wam się plan wyjazdu? Korzystalibyście? Bralibyście?

Dajcie znać w komentarzach <3 Czekam na Wasze opinie 🙂

 

PLAN STOWORZONY W OPARCIU O CENY ORAZ KOMUNIKACJĘ W LISTOPADZIE 2016R.

Chcesz otrzymać plan w pdf? Skontaktuj się ze mną: kontakt@niejedzznami.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *