Dubrownik śladami Gry o Tron!

,

Welcome to King’s Landing!

Podczas wizyty w Dubrowniku zdecydowaliśmy się na udział w dwugodzinnej wycieczce miejskiej śladami Gry o Tron. Wyprawa wąskimi uliczkami zaprowadziła nas w najciekawsze zakątki stolicy Siedmiu Królestw. Pełna magii wędrówka ukazała nam najważniejsze sceny kultowego serialu.

Jesteście ciekawi jakie miejsca odwiedziliśmy?

Zapraszam do artykułu.

  • Twierdza Lovrijenac i Bokar

[photogrid ids=”2593,2591″ captions=”yes” columns=”two” ]

[toggle open=”no” title=”Kliknij by zobaczyć więcej fotografii” ]

 

[/toggle]

Jako Czerwona Twierdza w serialu odgrywała bardzo ważną rolę. To właśnie w tym miejscu odbywały się kluczowe wydarzenia dla mieszkańców Westeros. Wysokie mury twierdzy służyły jako sceneria turniejów oraz stanowiły wizytówkę stolicy Siedmiu Królestw. Scenerię wykorzystano w 2 i 3 sezonie serialu, np. podczas rozmowy Varysa z Tyrionem.

Skała, na której mieści się fort Lovrijenac ma 37 m.n.p.m. By dotrzeć na szczyt budowli trzeba pokonać 175 kamiennych schodów. Według legendy fort zbudowano w XI w. w celu wzmocnienia murów miejskich.

Obraz Czerwonej Twierdzy znany z serialu nieco różni się od oryginału. Jest to spowodowane szeregiem zmian i ulepszeń komputerowych jakie zastosowano podczas produkcji filmu.

Panorama miasta z perspektywy fortu to zdecydowany MUST SEE polecany wszystkim. Nie tylko fanom serialu.

  • Zatoka Pile

[toggle open=”no” title=”Kliknij by zobaczyć więcej fotografii” ]

[/toggle]

Czy pamiętacie rozmowę Sansy Stark z Littlefingerem o jej nadchodzącej ucieczce?

To właśnie w zatoce Pile znajduje się most, po którym spacerowali.
Walory krajobrazowe zatoki zostały wykorzystane także w wielu innych scenach filmu. Między innymi podczas pożegnania Myrcelli płynącej za dalekie wody.

Zatoka mieści się niemal u podnóża twierdzy Bokar i Lovrijenac. Otoczona niezwykłymi skałami i wysokim murem robi spore wrażenie.

  • Wieża Minčeta na murach miejskich

Dom nieumarłych na prawdę istnieje!

I mieści się na murach miejskich Dubrownika. Słynny spacer królowej smoków pośród piaskowego muru, odbył się właśnie przy wieży Minceta.

Średniowieczna baszta jest najbardziej wysuniętą na północ częścią fortyfikacji miasta. Budynek został wzniesiony w 1319 r. i służył jako część obronna miasta przed najazdem tureckim i atakami Wenecji.

  • Barokowe schody w Dubrowniku

[toggle open=”no” title=”Kliknij by zobaczyć więcej fotografii” ]

[/toggle]

Shame! Shame!

Któż z nas nie słyszał o marszu pokutnym Cersei Lannister. Ta słynna scena nagiej wędrówki miała miejsce ulicą św. Dominika. Labirynt klimatycznych uliczek prowadził Królową przez zakątki miasta, aż do Wielkiego Septu Baleora.

Barokowe schody, na których stała Cersei odegrały jedną z ważniejszych ról w serialu. Ich monumetalizm przyćmił bogactwo rodziny królewskiej ukazując ich słabości.

  • Mury miejskie Dubrownika

[toggle open=”no” title=”Kliknij by zobaczyć więcej fotografii” ]

[/toggle]

Życie codzienne mieszkańców stolicy Westeros toczyło się na murach miejskich Dubrownika. Tutaj miał miejsce mały bunt podczas którego zaatakowano króla Jofreya wracającego z turnieju. Sceneria przewijała się często jako brama wjazdowa do Królewskiej Przystani (od częsci wewnętrznej). Służyła także jako wnętrze Domu Nieumarłych oraz uliczka, którą uciekała młoda Starkówna.

  • Park Gradac

 

[toggle open=”no” title=”Kliknij by zobaczyć więcej fotografii” ]

[/toggle]

Jedno z bardziej emocjonujących miejsc planu zdjęciowego Gry o Tron.
W parku Gradac nagrana została scena śmierci Króla Joffreya.

Choć większość scenerii została przygotowana komputerowo, wiele elementów zgadza się z rzeczywistością.

Podsumowanie

Gra o Tron zdecydowanie skradła moje serce. Wędrując wąskimi uliczkami Dubrownika czułam się niczym bohaterka tego epickiego serialu. Wizyta w stolicy Siedmiu Królestw jest obowiązkowym punktem dla wszystkich miłośników tej niezwykłej historii.

W ciągu zaledwie dwóch godzin można poznać wszystkie miejsca wykorzystane w serialu. Przewodnicy z chęcią udzielają informacji nie tylko o produkcji filmu, ale i historycznych ciekawostkach odwiedzanych punktów.

Wycieczkę śladami Gry o Tron można zakupić na miejscu. Cały ogrom najróżniejszych ofert pozwoli wybrać najciekawszą dla siebie opcję.

 

Podobał Ci się mój wpis? Zostaw po sobie ślad 🙂 Będzie mi niezmiernie miło przeczytać Twój komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *