Czarnobylska Strefa Zamknięta – informacje praktyczne

,
This post is part of a series called Czarnobylska Strefa Zamknięta
Show More Posts

Czarnobylska Strefa Zamknięta – informacje praktyczne

Czarnobylska Strefa Zamknięta w opinii publicznej jest miejscem w dalszym ciągu niebezpiecznym, a obranie jej jako destynacji wywołuje szereg kontrowersji. Opinia turystów będących na terenach skażonych zdaje się być zupełnie odmienna. Jesteście ciekawi jak jest na prawdę?

W ubiegłym roku (2017) przeprowadziłam badania na grupie 160 turystów, którzy odwiedzili tereny skażone Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Respondenci odpowiedzi na pytania odnośnie pobytu na terenie skażonym oraz opowiedzieli o swoich preferencjach wyjazdowych.

Coraz większa dostępność ofert biur podróży, skłania coraz większe rzesze turystów do obrania niniejszej destynacji. Na terenie Strefy Zero panuje powiedzenie, że ten teren wciąga i uzależnia. Wśród 160 ankietowanych, aż 88,8% osób zdeklarowało chęć ponownego wyjazdu na Obszar Strefy Zamkniętej. Wielu z nich odwiedziło obszar skażony aż 5 razy i więcej. Zaledwie 1% badanych zdecydowanie nie potwierdza chęci udziału w kolejnej eskapadzie na niniejsze tereny. A czy Ty odważysz się zostawić skrawek swojego serca w tym miejscu?

CHCĘ JECHAĆ DO STERFY. OD CZEGO ZACZĄĆ?

Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniej oferty. Z uwagi na liczne ograniczenia wejścia na teren skażony, najlepiej skorzystać z wyjazdów organizowanych przez biura podróży. Oferty polskich i ukraińskich organizatorów są do siebie wysoce zbliżone. Cena za kilkudniowy pobyt w Strefie to koszt od ok 1000 do nawet kilku tysięcy zł.
Dostępność wyjazdów jest na tyle duża, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto popytać, poczytać i porównać dostępne oferty na rynku.

JAKI WYJAZD WYBRAĆ?

Najlepszym sposobem poznania Strefy jest obcowanie z nią przez trzy dni i dłużej. Wśród dostępnych ofert turystycznych najbardziej popularne są wyjazdy pięcio-dniowe oraz sześcio-dniowe. Wówczas po terenie Strefy podróżuje się busem, a grupy liczą do kilkunastu osób. Trzeba mieć na uwadze, że rzeczywisty pobyt w Strefie ogranicza się do trzech, czterech dni, a pozostałe dwa dni przeznaczone są na dojazd.

Wyjazd tego rodzaju zazwyczaj rozpoczyna się wizytą w Kijowie. Zwiedzanie stolicy pod okiem przewodnika to niesamowita frajda. Szczególnie gdy marsz odbywa się od lokalu do lokalu. Testowanie gastronomicznych perełek Kijowa to punkt obowiązkowy na trasie do Czarnobyla.

Kolejne trzy dni przeznaczone są na eksplorację opuszczonych miejsc Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Głównymi punktami wyjazdu są miejscowości Prypeć, Czarnobyl oraz Czarnobyl-2. Niektórzy organizatorzy oferują zwiedzanie wnętrza Elektrowni oraz wyjazd poza teren ścisłej Strefy. Tam można poznać kołchoz z gry “S.T.A.L.K.E.R”, opuszczone cerkwie oraz ostatnich domowników obszaru wykluczenia.

Wyjazdy “jednodniowe” wybierane są przez turystów niezwykle rzadko. Grupy często są bardzo liczne, a transport odbywa się autokarem. W rzeczywistości należy do nich doliczyć dwa dni na dojazd oraz jeden dodatkowy na pobyt i nocleg w Kijowie. Bardzo dużym plusem takich wyjazdów jest niska cena.

KIEDY JECHAĆ DO STREFY?

Czarnobylska Strefa Zamknięta zachęca turystów do odwiedzin zazwyczaj wiosną i jesienią. Dzięki większej wegetacji można wówczas swobodnie poruszać się między budynkami.

Ja także zdecydowałam się na wyjazd wczesną wiosną. Niebo przysłonięte ciemnymi, śnieżnymi chmurami przyprawiało o dodatkowe dreszcze. Jedynym minusem była niska temperatura. Zimny wiatr przybierał na wadze hulając między budynkami. Przeszywające powietrze Strefy przemroziło moje ręce nie jeden raz. Kolejny swój wyjazd do Strefy planuję na jesień. Złote liście drzew zapewne znacznie ocieplają tamtejsze tereny.

GDZIE NOCUJE SIĘ PODCZAS WYJAZDÓW?

Organizatorzy wypraw najczęściej decydują się na bazę noclegową bezpośrednio w Czarnobylu. Słynny hostel “Dziesiątka” przyjmuje pod swoje skrzydła znaczne grono turystów odwiedzających ten obszar. Obiekt wyposażony jest w “restaurację” z barem i jest świetną bazą wypadową do okolicznych miejscowości.

Niektóre wyjazdy gwarantują nocleg poza obszarem Strefy. Wiąże się to z koniecznością dojazdu z innych miejscowości, np. Kijowa. To rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj podczas wyjazdów jednodniowych.

Popularną bazą noclegową jest także miejscowość Sławutycz. Jest tam możliwość wynajęcia mieszkania lub noclegu w kwaterach pracowników elektrowni.

NIE MAM TOWARZYSZA PODRÓŻY. CO ZROBIĆ?

Wielu zwolenników niekonwencjonalnych wyjazdów ma problem ze znalezieniem towarzysza podróży. Nie każdy czuje się dobrze w towarzystwie mroku i tajemniczości. W związku z tym, znaczny odsetek turystów podróżuje do Czarnobyla samotnie. Po terenie Strefy Zakazanej grupa porusza się razem i jest pod bacznym okiem przewodnika. Teren nie jest zwiedzany na własną rękę. W małym busie integracja ma miejsce często zaraz po rozpoczęciu podróży. Nawet jeśli nie znajdziemy godnego kompana wśród grupy i tak wszyscy spędzają czas razem. Jest to wspaniała okazja do poznania niesamowitych ludzi, którzy swoim doświadczeniem życiowym potrafią nauczyć na prawdę wiele.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYJAZDU?

Świadomi obieranej destynacji turyści z Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej cechują się wysoką znajomością jej tematyki. Warto zatem zapoznać się chociażby z historią wybuchu reaktora Elektrowni Jądrowej (post wkrótce). Swoją wiedzę można wzbogacić przy pomocy filmów dokumentalnych, dostępnych prac naukowych, a także szeregu informacji pozyskanych drogą internetową. Organizatorzy wyjazdów często dostarczają podstawowe informacje przed wyprawą oraz znacznie więcej w czasie samej wycieczki. Poza planem wycieczki uczestnicy dostają także listę rzeczy niezbędnych, które należy ze sobą zabrać. Należą do nich między innymi:

– latarka / czołówka
– strój o stonowanych barwach, np. moro/ czarny/ khaki/ brązowy
– rękawice budowlane
– maseczka przeciwpyłowa
– buty z twardą podeszwą – najlepiej stare, które bez żalu będzie można wyrzucić
– kurtka przeciwdeszczowa

Ja dodatkowo proponuję wziąć ze sobą:
– termos – w szczególności zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią
– dodatkową warstwę ciepłych ubrań, ponieważ wyziębione budynki potrafią dać w kość
–  dodatkową parę butów podczas ewentualnego skażenia odzieży (jak w moim przypadku ;))

CZY W STREFIE JEST BEZPIECZNIE?

Dzisiejsze badania nad wskaźnikiem promieniotwórczości zaprzeczają tezie o szkodliwości tego terenu dla zdrowia. Stopień promieniowania na terenie Strefy Zamkniętej jest obecnie porównywalny do tego w polskich miastach. Dodatkowo, uczestnicy wyjazdu dostają urządzenia dozymetryczne służące do pomiaru stopnia skażenia danego obszaru. W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa przyrząd zaczyna wydawać dźwięki.

PODSUMOWANIE

Ja zdecydowałam się na wyjazd pięciodniowy z bazą noclegową w Czarnobylu. Cały przebieg wycieczki pozwolił mi odkryć najciekawsze miejsca Strefy. I taki też wyjazd polecam najbardziej.

Odwiedziłam ścisłą Strefę Zamkniętą, a także tereny wybiegające poza nią. Spacerowałam wśród maszyn kołchozu z gry S.T.A.L.K.E.R.. Odwiedziłam opuszczoną cerkiew, a także podziwiałam uroki przyrody, która przez ostatnie trzydzieści kilka lat nie została skalana działalnością człowieka.

Ten wyjazd był niesamowitą przygodą, która pozwoliła mi odkryć nowe oblicze podróży. Trochę bardziej mrocznych. Trochę bardziej nietuzinkowych.

Nadal masz wątpliwości? Pozwól sobie udowodnić, że warto! Już w kolejnym poście pojawią się informacje o 10 najciekawszych miejscach Strefy. Serdecznie zapraszam :*

Czy podobał Ci się mój post?

Wyraź proszę swoją opinię w komentarzu. Będzie mi niezmiernie miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad 😉

Artykuł przygotowany na podstawie analizy 160 ankietowanych turystów oraz w oparciu o przeżycia własne podczas wizyty na obszarze skażonym Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej w 2016 r .

BIBLIOGRAFIA:

  • TOMCZAK EWELINA, PROFIL TURYSTY Z CZARNOBYLSKIEJ STREFY ZAMKNIĘTEJ; POZNAŃ 2017; 5-38
  • Tomala R., 2010, Czarnobyl – „promieniotwórczy” przykład turystyki ekstremalnej? W: Z badań nad wpływem antropopresji na środowisko, red. R. Machowski, M.A. Rzętała, t. 11, Sosnowiec, s. 109-118
  • Smoleńska I. E., Opuszczone miasta jako destynacje w turystyce kulturowej – analiza przykładów, Uniwersytet Gdański, Turystyka Kulturowa 2012; 12; 5-19
  • Marek A., Zamknięta strefa rejonu Czarnobyla jako miejsce destynacji turystów, Akademia Pomorska, Słupskie Prace Geograficzne 8, Słupsk 2011, 37-45

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *