Teheran- co warto zobaczyć?

„Teheran – co warto zobaczyć”

Teheren, Iran. Ponad 12 milionowe miasto pełne ludzi, motocykli i azjatyckiej aury.

To tutaj spędziliśmy pierwszy dzień wyprawy do Iranu. Wrażenia z odwiedzin tego miejsca są przedstawiane tak różnie, jak różnie potrafimy wypowiadać się poprawności naszego systemu politycznego. Internet pełen jest negatywów na temat Teheranu, a większość blogów podróżniczych odradza odwiedziny tego miasta. Jakie są moje wrażenia po wizycie w stolicy Persów? Jak taki wyjazd odbiera drobna blondynka o niebieskich oczach? Co warto zobaczyć w tak wielkim mieście? Przekonajcie się sami.

Teheren, Iran

Do Teheranu dotarliśmy niemal w środku nocy. Początkowy szok kulturowy i komunikat „Proszę założyć chusty. Znajdujemy się na terenie Islamskiej Republiki Iranu.” przyprawiał o szybsze bicie serca. Na pierwszy rzut naszym oczom ukazały się czarne, islamskie flagi i portrety Chomeiniego. Pełne ciekawości ciemne oczy irańskich kobiet mierzyły nas od góry do dołu. Właśnie tak zaczęła się moja przygoda życia. Właśnie tak pierwszy raz wpadłam w ramiona Azji.

Godzina jazdy busem z lotniska przeniosła nas do niewielkiego hotelu na skraju centrum miasta. Przywitało nas ciężkie powietrze pełne spalin i małej ilości tlenu. Nazajutrz wybraliśmy się na zwiedzanie miasta. Tuż przed oficjalnym wymarszem grupy, wyszliśmy na krótki spacer po okolicy. Nogi poniosły nas na lokalny bazar. Kobiety w czadorach, burkach i standardowych chustach zdawały się zlewać w jedną całość. Na swoich barkach nieśliśmy wzrok mijanych ludzi. Często tak życzliwy, tak zainteresowany, tak ciekawy naszej odmienności.

Bazar w Teheranie

CO WARTO ZOBACZYĆ W TEHERANIE:

  • TEHERAN GRAND BAZAAR

Baazar jest głównym targowiskiem znajdującym się w każdym irańskim mieście. Znajdziemy w nim wszystko, co niezbędne jest persom do życia. Stragany, sklepy, sklepiki, łaźnie, meczety i restauracje.

Bazar czynny jest od wczesnego ranka do późnych godzin wieczornych z wykluczeniem piątku, który jest dniem świętym w islamie. Im wcześniej wybierzemy się na zakupy tym większa szansa, że ominą nas tłumy zainteresowanych kupnem przechodniów. Naszym „szczęściem” trafiliśmy na jedną z tych nielicznych chwil, kiedy to bazar jest zamknięty.

Grand Baazar w Teheranie

Grand Baazar w Teheranie

Teherański Grand Bazaar jest największym targowiskiem na terenie Iranu. Uważany jest za serce kraju, gdzie zaczątek miały polityczne rewolucje. Większość sklepów na terenie Bazaru przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Grand Bazaar nieformalnie podzielony jest na sektory oferujące określone typy produktów. Znajdziemy w nim m.in. uliczki pełne aromatycznych przypraw, aleje z materiałami, czy rzędy sklepów ze złotem i biżuterią.

Teheran Bazaar Mosque

Teheran Bazaar Mosque

Jedna z krętych ścieżek Wielkiego Bazaru prowadzi do meczetu. Jego wnętrze pełne jest maleńkich lustrzanych elementów, które niczym diamenty oślepiają swym blaskiem. Przed wejściem do meczetu kobiety mają obowiązek okrycia całego ciała. Na turystów czekają ogromne kosze pełne irańskich materiałów. Narzuty nie mają żadnych rękawów, nie są zszyte, ani równomiernie wycięte. W tym miejscu nie liczy się moda, ale ukłon przed odmienną kulturą obcego narodu.

Teheran Bazaar Mosque

  • PAŁAC GOLESTAN  ( کاخ گلستان – Kāx e Golestan)

Pałac Golestan wpisany jest na listę UNESCO. Jest on pamiątką piękna perskiej architektury i sztuki. Obecnie kompleks składa się z 17 obiektów. Jego majestatyczne sale pałacowe wykorzystywano np. podczas koronacji. Królewski pałac z czasów dynastii Qajar, jest obecnie galerią sztuki i muzeum irańskiego wzornictwa, rzemiosła, rzeźby, malarstwa, broni oraz prezentów od władców europejskich. Spacer po otaczającym go pełnym uroku ogrodzie, jest niczym podróż w czasie.

Pałac Golestan w Teheranie

Pałac Golestan w Teheranie

Kompleks pałacowy Golestan zbudowano w okresie panowania Tahmaspa I z dynastii Safawidów. Następnie został od odnowiony przez Karima Khan Zanda. W bliskim czasie stał się rezydencją rodziny królewskiej Qajar. W 1865 r. nastąpiła przebudowa pałacu przez Kajia Ab ol Hasana mimar Navaj, którą możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

Za czasów Pahlavich, Pałac Golestan używano do organizowania przyjęć królewskich. Rodzina szafa przeniosła się wówczas do pałacu Niavaran na północy Teheranu.

Z polecenia szacha Rezy w 1925 r. i 1945 r. zniszczono znaczną część zabudowy pałacu. Stare budynki zastąpiono wówczas kompleksami handlowymi w nowoczesnym stylu lat 1950 i 1960.

Pałac Golestan w Teheranie

Pałac Golestan w Teheranie

Pałac Golestan w Teheranie

Bilet wstępu do kompleksu pałacowego wynosi ok. 35 zł ( 2017 r.)

  • ANTYAMERYKAŃSKIE GRAFFITI

Wartymi uwagi są antyamerykańskie graffiti na murach budynku dawnej ambasady amerykańskiej w Teheranie.

Dawna ambasada USA znajduje się tuż przy stacji metra Teleqani. To właśnie ten budynek na przełomie lat 70-tych i 80-tych był szturmowany i oblegany przez studentów podczas irańskiej rewolucji. Zajęcie ambasady miało ukazać przewagę nad amerykańskim imperializmem, a także wyrazić sprzeciw wtrącaniu się USA do wewnętrznych spraw Iranu.

Ambasada amerykańska w Teheranie

4 listopada 1979 roku kilkuset studentów i szyickich duchownych wkroczyło do ambasady USA w Teheranie i pojęło zakładników w postaci znajdujących się w niej marines i personelu dyplomatycznego. Wojskowi przebywający w ambasadzie w ramach obrony użyli jedynie granatów z gazem łzawiącym. Zakładnicy zostali związani, a ich przetrzymywanie trwało aż 444 dni. W czasie trwania okupacji ambasady, miała miejsce jedna próba odbicia zakładników, która zakończyła się fiaskiem. Konflikt nie miał charakteru zbrojnego. Miał jedynie wymusić przyjazd szacha do Iranu, uzyskać przekazanie państwu irańskiemu jego majątku, a także otrzymać przeprosiny ze strony amerykańskiej za dawne konflikty na terenie Iranu. Polecam zapoznanie się z pełną historią „kryzysu zakładników w Iranie„, na podstawie którego stworzono film „Operacja Argo”  .

Antyamerykańskie graffiti na ambasadzie amerykańskiej w Teheranie

Antyamerykańskie graffiti na ambasadzie amerykańskiej w Teheranie

Antyamerykańskie graffiti na ambasadzie amerykańskiej w Teheranie

Antyamerykańskie graffiti na ambasadzie amerykańskiej w Teheranie

Antyamerykańskie graffiti na ambasadzie amerykańskiej w Teheranie

Antyamerykańskie graffiti na ambasadzie amerykańskiej w Teheranie

  • AZADI TOWER

Wieża Wolności (Bordż-e Azadi), zwana dawniej Wieżą Królów (Bordż-e Szahjad).

Azadi tower została wzniesiona w 1971 r. za panowania szacha Mahammeda Rezy Pahlawiego dla uczczenia obchodów 1500 – lecia Imperium Perskiego. Stylistyką nawiązuje do dynastii Timurdów (XIV w.) i Seldżukidów (XII w.).

Azadi Tower w Teheranie

50-metrowa wieża wykonana została z 8 tysięcy bloków białego marmuru. Wejście do budowli znajduje się pod głównym sklepieniem i prowadzi do piwnicy. Tam natomiast mieści się muzeum zawierające około pięćdziesiąt eksponatów uważanych za najlepsze i najcenniejsze w Iranie. Znaleźć tam można m.in. złote przedmioty, zdobioną ceramikę, a nawet robota grającego na pianinie. 😉

Azadi Tower w Teheranie

Azadi Tower w Teheranie

Azadi Tower w Teheranie

Na samej górze wieży znajduje się punkt widokowy. Bilet wstępu na punkt widokowy będący zarówno biletem wstępu do muzeum wynosi ok. 12 zł (2017 r.). Wjazd na wieżę Azadi jest czymś co TRZEBA koniecznie zobaczyć!

Azadi Tower w Teheranie

Azadi Tower w Teheranie

  • CMENTARZ POLSKI W TEHERANIE (Doulab Cemetery)

Cmentarz Polski w Teheranie mieści się na wschodzie miasta w dzielnicy Doulab. Znajdują się na nim nagrobki 1937 osób, w tym 409 wojskowych. Na terenie Iranu podczas wojny w 1942 r. zmarło łącznie ponad 3500 Polaków. Ewakuacja z ZSRR przywiodła na ziemie irańską ponad 115 tysięcy Polaków, z czego 12 tysięcy to cywile, a 13 tysięcy dzieci. Wielu polskich uchodźców pozostało w Iranie na stałe.

Polski cmentarz w Teheranie

Polski cmentarz w Teheranie

Podczas wojny w 1942 r. ponad 100 tysięcy żołnierzy polskich i cywilów zwolnionych z sowieckiej niewoli, pod dowództwem gen. Andersa, miało stworzyć Armię Polską na Wschodzie. Nie wszyscy przeżyli trudy dalekiej podróży, dlatego wielu z nich zmarło w niedługim czasie po przybyciu do Iranu.

Polski cmentarz w Teheranie

By wejść na teren cmentarza trzeba ustalić wcześniej termin wizyty z jego dozorcą. W tym celu wystarczy zadzwonić do Polskiej Ambasady w Iranie i umówić dogodną datę odwiedzin.
Więcej informacji o Polskim Cmentarzu w Teheranie, a także o pochowanych tam Polakach znaleźć można pod adresem :  www.doulabcemetery.com (strona w języku polskim)

Polski cmentarz w Teheranie

Teheran, Iran

PODSUMOWANIE

Pełne negatywów wpisy na wielu forach podróżniczych potrafią zniechęcić do odwiedzin Teheranu. Miasto uważane jest za zbyt rozległe, zbyt chaotyczne, przepełnione ludźmi. Czy rzeczywiście stolica Persów jest tak straszna jak ją malują?
W pewnych aspektach z pewnością tak. Miejsca godne uwagi rozrzucone są daleko od siebie. Po mieście nieustannie trzeba poruszać się metrem. Powietrze pełne jest zanieczyszczeń i smogu. Większość atrakcji nie wzbudza większej fali ekscytacji. Podczas krótkiego pobytu w Iranie rzeczywiście można pominąć zwiedzanie Teheranu. Niemniej jednak, jeśli czasu jest nieco więcej warto zobaczyć miejsca, w których działy się kluczowe wydarzenia w historii tego pięknego kraju. Żeby zapoznać się dokładnie z kulturą danego miejsca nie wystarczy oglądać wyłącznie wybrane tereny nastawione na turystów. Trzeba zajrzeć w głąb miasta i zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie z jego perspektywy. Szczególnie, że miasto jest bardzo bezpieczne, a gościnność napotkanych ludzi potrafi zaszokować. Tak samo jak częste prośby o wspólne zdjęcie. W mojej opinii Teheran jest warty zobaczenia. Chociażby dla porównania życia w mniejszych miejscowościach i wielkich miastach. Chociażby dla jazdy metrem z wyodrębnioną strefą dla kobiet i mężczyzn. Chociażby dlatego, że każdy skrawek ziemi na której nas jeszcze nie było, jest tego warty. <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *