LANZAROTE, COMUNIDAD AUTÓNOMA DE CANARIAS

800px-Canarias_NASA2IV dzień z tygodniowego wypadu na Wyspy Kanaryjskie postanowiliśmy spędzić na wyspie Lanzarote pośród wulkanów w parku Timanfaya.
(Informacje o tym jak i za ile dostaliśmy się na Kanary, znajdziecie w poście o Fuerteventurze! 🙂  )

_DSC0537Park Narodowy Timanfaya był na szczycie mojej listy miejsc wartych odwiedzenia.❤

_DSC0539Z Corralejo na Fuerteventurze do Playa Blanca na Lanzarote można dopłynąć promem ARMAS. Bilety są dość drogie – 25Euro/os. w jedną stronę. Dodatkowo z Playa Blanca do Timanfaya nie kursuje żaden autobus. Trzeba zatem wypożyczyć samochód- co jest również bardzo kosztowane.

_DSC0508Jest jednak jeszcze jeden sposób by zwiedzić to piękne miejsce i nie zbankrutować…

Poprzedniego dnia, podczas zakupu biletów na Isla de Lobos, udało nam się znaleźć ciekawą ofertę wycieczki do Timanfaya. W budynku portu w Corralejo znajdowało się stoisko, które oferowało bardzo atrakcyjne wycieczki w Góry Ognia i nie tylko, za dość przystępne ceny. Bliźniacze stoisko znajdowało się na wyspie Lazarote.

_DSC0584Nasza złota oferta obejmowała: prom ARMAS w dwie strony o dowolnej godzinie powrotnej, autokar z przewodnikiem z Playa Blanca do parku Timanfaya i winnicy oraz możliwość jazdy na wielbłądach.
38Euro/os. (+6 Euro/os. przejażdżka na wielbłądzie)
Wycieczki odbywały się trzy razy w tygodniu- w pon. śr. oraz pt. o wczesnych godzinach porannych.

_DSC0557Nasza podróż rozpoczęłą się już o godz. 8:00.

_DSC0556
_DSC0559Wraz ze wschodzącym słońcem wzrastał w nas apetyt na nadchodzący dzień. Gorąca czekolada rozgrzewała nasze wyziębniętne od porannego wiatru ciała. Spokojne wody niosły nas kołysząc i opowiadając szptem wiatru swoją historię.

_DSC0569Zbliżające i oddalające się wyspy Fuerteventura i Lanzarote hipnotyzowały. Nawet tutaj stała wystrojona już przed świetami choinka. Niesamowity klimat towarzyszył temu półgodzinnemu rejsowi.

_DSC0562

– – PLAYA BLANCA – – LANZAROTE – –

_DSC0577Dopłynęliśmy do portu w Playa Blanca. Mieliśmy jeszcze 1,5h do odjazdu autokaru z przystanku oddalonego o 15minutowy spacer.

_DSC0579
_DSC0580Wolny czas postanowiliśmy spożytkować na spacer wzdłuż wybrzeża.
Lanzarote jest dużo bardziej zieloną wyspą niż Fuerteventura. Zdecydowanie mniej dzika, bardziej zagospodarowana i zadbana. Zachwyciła nas wędrówka wzdłuż szeregu palm, kaktusów i turystycznych domków.

_DSC0581
_DSC0582Lada moment nadszedł czas odjazdu autokaru. Luksusowy, klimatyzowany wóz wiózł nas wreszcie w Góry Ognia.

_DSC0593
_DSC0600Każdy kolejny kilometr odejmował zieleni z otaczającego nas krajobrazu. Rwąca niegdyś rzeka lawy otaczała nas, ukazując swoją dzisiejszą postacią dawny swój bieg. Przemierzaliśmy w ciszy pofalowane morze zastygłej lawy.

_DSC0605
_DSC0610Mieliśmy możliwość podróżowania wśród księżycowego krajobrazu na wspomnianych wcześniej wielbłądach. Jeden wielbłąd dla dwóch osób to koszt 12 Euro. Bez chwili zawahania stanęliśmy w kolejce.

_DSC0608
_DSC0611Spokojne, majestatyczne stworzenia czekały w szeregu na swoich jeźdźców. Wszystkie wydawały się być tak dostojne i niegroźne. Poza naszym rzecz jasna, który przerażał swoją nadpobulidowścią. Delikatnie przestraszeni, próbowaliśmy zająć swoje miejsca przy eskorcie jednego z opiekunów. Chyba nie polubiliśmy się z wielbłądem, bo zanim zdążyłam swoje miejsce zająć, już próbował mnie zrzucić, Skubany.

_DSC0614Cała grupa zaczęła podążać w nieznanym kierunku. Siedzenie kołysało to góra to dół. Metalowa konstrukcja siedziska zabezpieczona pasami samochodowymi nie dodawała wcale otuchy.

_DSC0617
_DSC0622Wielbłąd za wielbłądem podążaliśmy w głąb parku. -Jak ja mam wytrzymać na tym zwierzęciu przez godzinę? Dwie? Ile ja tu w ogóle muszę wytrzymać?
Drogą przez mękę. Bardzo dużą niewygodę rekompensowały nam pustynno- księżycowe widoki niczym z filmów science fiction.

_DSC0623
_DSC0634Z naszym wielbłądem się niestety nie polubiłam, ale za to bardzo polubiliśmy się z wielbłądem wędrującym bezpośrednio za nami. Ten Skubaniec był zdecydowanie milszy.

_DSC0641Po chwili dotarliśmy na wzniesienie. Rozpościerający się wokół krajobraz, gdzie w oddali znikały wulkaniczne „góry” zapierał dech w piersciach. Słońce tego dnia było wyjątkowo wysoko. Temperatura zdawała się z każdym krokiem wzrastać. Dogoniło nas samo południe.

_DSC0645
_DSC0639Wyszliśmy nagle na brzeg wzniesienia. Ujrzeliśmy kolejne grupy turystów, parking i początkowe miejsce wędrówki. Pojawiła się nadzieja, że nie zginiemy (przynajmniej ja nie zginę) pod wielbłądzimi kopytami i robiąc małe koło zaraz wrócimy spowrotem.

_DSC0651Sznur przywiązanych do siebie kolejno zwierząt posłusznie podążał stromą, wydeptaną wcześniej ścieżką. Nasz wielbłąd postanowił nie podążać zgodnie z narzuconym mu schematem, wielokrotnie więc próbował iść swoim własnym tempem, próbując wyprzedzić tym samym swoich „braci” i zrzucić niepotrzebny balast w postaci swoich pasażerów. No przestraszył mnie Skubaniec jeden nie raz.

_DSC0653Nasze wcześniejsze przekonanie, że wycieczka do Timanfaya polegać będzie na pieszej wędrówce po wulkanach, a owe wielbłądy będą alternatywą dla leniwych było bardzo mylne.
Jak się okazało nasza cała przejażdżka na wielbłądach trwała tylko, albo w tym przypadku aż 15 minut. I całe szczęście!

_DSC0657Bez żadnej kolizji dotarliśmy do końca trasy. Mimo wszystko przejażdżka była świetnym przeżyciem i z pewnością na bardzo długo pozostanie w mojej pamięci.

_DSC0663Kilka chwil później przekroczyliśmy wreszcie granicę Gór Ognia. (Montañas del Fuego)

_DSC0666Przez długi czas jechaliśmy wąską drogą miedzy skałami zastygłej lawy. Wystające, postrzępione kamienie były o centymetry od nas. Droga była kręta, zawiła, pełna wzniesień i niespodzianek. Ogromnym szacunkiem darzę kierowców, którzy z bardzo dużą precyzją pokonują tak dużymi samochodami, tak trudne momentami etapy drogi.

_DSC0667
_DSC0691Dotarliśmy do punktu widokowego umieszczonego na jednym z wulkanicznych stożków. Punkt został zaprojektowany przez Césara Manrique. Na miejscu znajdowała się także restauracja „El Diablo”, w której można skosztować dań przyrządzanych na grillu ogrzewanym przez wulkaniczne ciepło. Niestety zabrakło nam czasu na zjedzenie takiego obiadu. A szkoda.

_DSC0678Nie zabrakło nam jednak czasu na obejrzenie eksperymentów przeprowadzanych przez pracowników parku. Pracownicy doświadczali na naszych oczach kolejno próby ziemi, wody i ognia.

O co w tym chodzi?
Próba ziemi: Zainteresowani stają w wielkim kręgu. Pan z łopatą wchodzi do środka, wykopuje malutki dół, a następnie na łopatę nabiera wulkaniczną ziemię. Każdy z kręgu wyciąga rękę, a ów Pan kolejno podchodząc zsypuje każdemu na dłoń wykopany, bardzo gorący piasek. Średnio po sekundzie wszyscy wyrzucali piasek z dłoni (My również!). Pokazuje to jak wysoka temperatura panuje pod ziemią. Kamienie znajdujące się kilka centymetrów poniżej potrafią mieć 100 °C, a  na głębokości 10 metrów temperatura dochodzi do 600 °C.
Potwierdzam. Było gorąco.🙂

_DSC0680Próba wody:  Ten sam Pan podchodzi z wiatrem pełnym wody do jednej ze szczelin/ rur prowadzących kilka metrów pod ziemie, wlewa wodę do środka, a ta natychmiast zagotowana wybucha na kształt gejzera.

_DSC0681

_DSC0675Próba ognia: Do dołów w ziemi wrzuca się kłęby słomy albo suchych gałęzi, które po chwili samoistnie zapalają się żywym płomieniem, wywołując ogromne zaskoczenie na twarzach gapiów i okrzyki podziwu.

_DSC0685Przeprowadzane eksperymenty pokazują siłę Timanfaya. Stojąc na jednym ze stożków wulkanicznych, wpatrując się w księżycowy krajobraz, nie da się nie poczuć tego żaru i fali ekscytacji tak niesamowitym tworem natury.

_DSC0683Po parku przemieszczaliśmy się autokarem, objeżdzając wulkany to z lewej to z prawej bądź jadąc długimi serpentynami na ich szczyt. Pokonywaliśmy bezkresne tereny wulkanicznych skał po tak wąskiej i niebezpiecznej chwilami drodze. Taka wycieczka objazdowa nosi nazwę Ruta de los Volcanes.

_DSC0697
_DSC0700Dla mijanych skał czas zatrzymał się w miejscu dawno temu.
W latach 1730 – 1736 podczas potężnej erupcji, codziennie, przez 6 lat około 300 kraterów wypluwało 48 mln3  lawy na powierzchnię ziemi.
192 lata temu, w 1824 roku to miejsce po raz kolejny zamarło na kolejne stulecia, pozostawiając krajobraz takim, jakim widzimy go teraz.

_DSC0703
_DSC0719Brak słów towarzyszy mi za każdym razem kiedy przyglądam się tej fotografii. Malutki, zagubiony autobus podążający krętą drogą po pustyni wulkanicznego pyłu. To tak nierealna, tak odległa i surrealistyczna na swój sposób chwila.

_DSC0722
_DSC0727Każdy pokonywany zakręt unosił nas bliżej nieba. Ogromne tereny pokryte wulkanicznymi osadami zamieniały się miejscami w płaty ciemnego pumeksu.

_DSC0739Jeden z łuków ukazał nam krater idealny.
Tak cudowny obraz naszej matki natury mnie w tamtej chwili otaczał. Odcienie szarości, momentami rudości i czerwieni, przeplatające się z małymi plamkami zielonych roślin. Takie chwile wywołują u mnie wzruszenie. Takie chwile sprawiają, że zaczynam patrzeć z zupełnie innej, nowej perspektywy na otaczający mnie świat. Takie chwile sprawiają, że po prostu kocham życie!

_DSC0747Objeżdżając krater dookoła, zaczęliśmy kierować się do końca trasy. Kilkugodzinna wycieczka objazdowa dostarczyła mi niesamowitych przeżyć, wprawiła w ogromne refleksje, a zakończyć się miała miłym akcentem jakim miały być odwiedziny jednej z tamtejszych winnic.

_DSC0749Długa droga doprowadziła nas do cywilizacji, po to by za chwilę  znów nas z niej wyprowadzić.

_DSC0768Kolejna chwila jazdy ukazała nieznany nam wcześniej sekret wyspy. Potężne winnice otaczały nas z każdej możliwej strony. Niesamowity trud, upór i wytrwałość ludzka ukazana była w tak maleńskich, niekiedy wątłych roślinach.

_DSC0777
_DSC0776Winnica, którą odwiedziliśmy ugościła nas kieliszkiem cudownie slodkiego wina. Jako pasjonatka win, byłam zachwycona słodkim aromatem trunku.

_DSC0779
_DSC0783Byłam również zachwycona niesamowitym klimatem nadanym przez świetny winiarski wystrój. Niestety mieliśmy bardzo krótką chwilę na zapoznanie się z obiektem i ewentualny dodatkowy kieliszek wina.

_DSC0780

_DSC0784I tę właśnie winnicę zapamiętam do końca życia, jako taką, jaką była ona w tamtej chwili.

_DSC0794Wszystko co dobre szybko się kończy. Ostatnie spojrzenie na otaczający nas krajobraz i rozpoczęła się nasza droga powrotna.

_DSC0797Dostaliśmy się znów do Playa Blanca, gdzie czekając chwilę na prom powrotny, wygrzewaliśmy się w upalnym słońcu, w towarzystwie śpiewu mew i zimnego piwa.

_DSC0815Zmęczeni dniem pełnym wrażeń delektowaliśmy się powrotną przeprawą promem. Słońce nie znikało z nieba oświetlając nam szlak na Wietrzną Wyspę. Płynęliśmy w stronę słońca po Oceanie, kiedy kołyszące fale usypiały nas swoim spokojem.

_DSC0820Przed godz. 16:00 dotarliśmy do portu w Corralejo.

Monotematyczne na pozór krajobrazy nie nudziły nas swoim podobieństwem. Każdy, na pozór taki sam wulkan był w rzeczywistości zupełnie innym wulkanem o odmiennej historii. Lanzarote jest przepiękna, a park Timanfaya to zdecydowanie jedno z najbardziej niesamowitych miejsc jakie kiedykolwiek dane było mi zobaczyć.🙂

Krótkie odwiedziny, ale treściwe!🙂
A co robiliśmy przez dalszą część dnia? Zapraszam do postu o Fuerteventurze!

Jedna myśl o “LANZAROTE, COMUNIDAD AUTÓNOMA DE CANARIAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *