Isla de Lobos, Comunidad Autónoma de Canarias

Jeden z siedmiu dni na Wyspach Kanaryjskich postanowiliśmy spędzić na wyspie Isla de Lobos.
Na co dzień przebywaliśmy w miejscowości Corralejo na wyspie Fuerteventura, gdzie znajdujący się nieopodal port umożliwiał swobodne przemieszczanie się między pobliskimi wyspami.

_DSC0343

Otaczający port, szereg budek z ciekawymi ofertami wyjazdów, wprawiał w zakłopotanie.Poszukiwaliśmy korzystnej oferty przeprawy na malutką Lobos. Oferowano nam prom ze szklanym dnem, catamaran z open bar’em, nurkowanie z delfinami, sporty wodne, itd. Ceny wahały się w okolicach 25/50 Euro za osobę, za zaledwie kilka godzin atrakcji .

_DSC0935Zdecydowaliśmy więc skorzystać z oferty Ferry Lobos, jaką był zwykły rejs na wysepkę i powrót kilka godzin później. 15 Euro/os. w dwie strony.

_DSC0516Isla de Lobos to wyspa oddalona o 6km na północy wschód od Fuerteventury. Jej powierzchnia wynosi 4,58 km2. Całą zwiedziliśmy oczywiście pieszo. 🙂

_DSC0524Co ciekawe, nazwa wyspy pochodzi od mniszki śródziemnomorskiej- ssaka z rodziny fokowatych. Liczne sztuki przybywały tu jeszcze w XIX w. Potem zostały niestety przepędzone przez miejscowych rybaków, dla których były konkurencją w zdobywaniu pożywienia.

Po zakupieniu biletów, szybkim krokiem udaliśmy się do portu, gdzie czekała już na nas łódź o wdzięcznej nazwie Majoreros, co oznacza rodzimych mieszkańców Fuerteventury.

_DSC0346Ogromnym minusem biletów Ferry Lobos była konieczność podania godz. wypłynięcia jak i powrotu. Nieświadomi wyruszyliśmy o godz. 11:00, a powrót zarezerowaliśmy na ostatnią możliwą godz., tj. 17:00.
Jak się okazało, 3 godziny w zupełności wystarczają na dokładne zwiedzenie wyspy.

_DSC0354Spokojny ocean kołysał łodzią to w lewo, to w prawo.
Na marne rozglądaliśmy się w poszukiwaniu delfinów. .

_DSC0357Po 15 minutach rejsu zawitaliśmy do portu El Muelle.

_DSC0359Naszym oczom od razu ukazało się najwyższe wzniesienie wyspy – Montana de la Caldera –
To będzie nasz cel- pomyśleliśmy.

_DSC0360W pobliżu portu dryfowały łodzie ze szklanym dnem. Ahh jaka zazdrość i żal towarzyszyły nam patrząc na nie. Mądry Polak po szkodzie, zatem polecam każdemu zakup biletu na taką łódź w jedną stronę, a w drugą bilet na łódź standardową.

_DSC0362
_DSC0365„Parque Natural Islote de Lobos” – rezerwat przyrody utworzony w 1982 r.
W rezerwacie, czyli na całej wyspie, wyznaczone są szlaki trekkingowe, a znaki na każdym skrzyżowaniu ścieżek uniemożliwiają zagubienie.

_DSC0366Od prawej strony rozpoczęliśmy naszą drogę. Szybkim krokiem ruszyliśmy do El Puertito.

_DSC0368
_DSC0370Wulkaniczny krajobraz i ogrom niewielkich stożków wulkanicznych zachwycał.
Gorący i suchy wiatr raz dodawał, a raz odejmował nam siły.

_DSC0371W bardzo krótkim czasie dotarliśmy do jedynej wioski na wyspie, wspomnianego wcześniej Puertito. Miejsce pełne było opuszczonych, kamiennych domostw, odstraszących swoją surowością.

_DSC0373Wraz z zautomatyzowaniem latarni morskiej w 1968r., ostatni stali mieszkańcy odeszli z wyspy. Pozostał tylko jeden latarnik, który prowadzi tam do dziś dzień swoją restaurację. Na pozór zamieszkałe domki służą obecnie jako „hotele” dla pracowników parku.

_DSC0376Zatoczka El Puertito- wizytówka wyspy.
Gdyby nie niespokojny wiatr, łódka dryfowałaby w powietrzu, niesiona przez przezroczyste wody oceanu.

_DSC0383
_DSC0387Każdy kolejny krok odkrywał przed nami nowe oblicza wyspy- ukryte wśród skał zbiorniki wodne, różnorodną roślinność oraz najdziwniejsze gatunki nieuchwytnych ptaków.

_DSC0390
_DSC0391Czas biegł jak szalony. Szliśmy wzdłuż szlaku, ciekawi co spotka nas za kolejnym zakrętem. Mijały minuty, dziesiątki minut, godziny, (przynajmniej tak nam się wydawało), a z każdym kolejnym krokiem wskazówki zegara wydawały się zwalniać. 15 minut realnej wędrówki było jak 2-godzinny bieg po torze przeszkód.

_DSC0405
_DSC0398Nagle spostrzegliśmy odchodzącą od szlaku ścieżkę prowadzącą wprost do oceanu, gdzie rozjuszone fale bijące o wybrzeże, wyrzucały nań piękne muszle i kamienie. Każde nasze stąpnięcie poza szlakiem, straszyło małych, nieuchwytnych dla aparatu „mieszkańców” wyspy, kryjących się między skałami. Po chwili zadumy i odpoczynku kontuowaliśmy swoją wycieczkę.

_DSC0407Nasza cała wędrówka po nagrzanych gorącym słońcem skałach trwała kilka dobrych godzin.
Przeszliśmy caaaaałą wyspę dookoła.

_DSC0410Prowadząca nas droga co rusz zmieniała swoją postać. Każdy zakręt wprowadzał nas w nowy jak dotychczas fragment wyspy.

_DSC0411A co mamy tutaj?
Studnia? Parawan? Domek? Schronienie? Toaleta?
Niestety na te pytania odpowiedzi nie znam do tej pory.

_DSC0429
_DSC0423Dotarliśmy na małe wzniesienie. Jak się okazuje, kiedy nauczymy się odpowiednio patrzeć, doceniać i być wdzięczni, świat staje się na prawdę piękny. Dlatego jestem wdzięczna za te podmuchy pustynnego wiatru niosące ze sobą krople morskiej wody, otulające mnie promienie słoneczne, zapach nieskalanej przyrody, kilka kolejnych muszli do kolekcji, a przede wszystkim za to, że mogłam być w tym właśnie miejscu.

_DSC0430
_DSC0437

_DSC0454Kilkaset kroków później na horyzoncie oprócz skał, skał i ewentualnie skał, coś pojawiło się wreszcie na naszej drodze.
Zaciekawieni tajemniczym budynkiem, udaliśmy się szybko stromą ścieżką na wzniesienie.

_DSC0456
_DSC0490W połowie drogi rozejrzeliśmy się dookoła. Nasze zafascynowanie nie znało granic.  Z jeszcze większym pośpiechem udaliśmy się na górę.

_DSC0457Ujrzeliśmy latarnię. Neoklasycystyczną latarnię:

– – Faro el Martiño – –
_DSC0462Jej wieża wraz z wieżą latarni w El Cotillo na Fuerteventurze i Pechiguera na Lanzarote tworzą trójkąt, aby zaznaczyć przejście statków przez Cieśninę Bocaina, która oddziela wyspy Lanzarote i Fuerteventura.

_DSC0460Rozejrzeliśmy się ponownie dookoła. Szybko postanowiliśmy wyjść poza mury latarni, gdzie w towarzystwie jaszczurek hasających obok naszych nóg, wypatrywaliśmy końca niekończącego się oceanu.

????????????????????????????????????
_DSC0479Mimo zaledwie 29 m. wysokości, z latarni rozpościera się cudowny widok nie tylko na ocean, ale i całą wyspę Isla de Lobos.

_DSC0465

_DSC0491U podnóża latarni natknęliśmy się na rozwidlenie dróg. Kierując się w prawą stronę, weszliśmy na szlak prowadzący do naszego początkowego celu.

_DSC0494
– – Montaña La Caldera – –
Zaledwie pół godziny marszu zaprowadziło nas do podnóża najwyższego wzniesienia wyspy 127 m.
_DSC0499Obecnie pozostała jedynie połowa wulkanicznego krateru. Jego północna część podmyta została przez ocean i zanurzyła się w morskiej toni.

_DSC0501Na szczyt prowadzi wąska, wyznaczona, skalista ścieżka. Wejście zajmuje teorytycznie około 15/20 minut.

_DSC0502
_DSC0504Krok za krokiem, to po schodkach, to po ścieżce, spowalniani przez bardzo silny, porywisty wiatr, wspinaliśmy się  zawzięcie na szczyt wulkanu.

_DSC0505Wraz z kolejnymi pokonywanymi partiami wysokości, linia ścieżki zdawała się rozmywać, aż zamieniła się tuż u szczytu w wysokie kamienne stopnie prowadzące to od lewej to do prawej i na odwrót.

_DSC0511a
_DSC0514aZ każdym pokonywanym metrem krajobraz wokół przybierał bardziej monotonnych barw. Coraz mniej widoczne były szlaki, którymi wcześniej podążaliśmy.

_DSC0535aWydawało się, że jesteśmy już na prawdę wysoko. W tle, tak wyraziste wybrzeże Fuerteventury i Dunas de Corralejo sprawiały wrażenie tak bliskich i osiągalnych. To tam byliśmy wczoraj!

_DSC0521a

_DSC0522A dziś, wykończeni półdniową wędrówką w słońcu, stoimy na szczycie wulkanu.
Tak nisko, a jednak tak wysoko.

_DSC0516a
Wpatrując się w ocean Atlantycki i pobliskie wyspy ogarniał mnie natłok myśli.
„Jestem tu. I dokonałam niemożliwego.”- pomyślałam.
I myślę tak za każdym razem, kiedy słyszę, że czegoś nie zrobię, czegoś nie potrafię lub, że coś nie jest możliwe. Jak się okazuje wszystko jest możliwe. Wystarczy, że zamiast poddawać się przed startem, wstaniesz i postarasz się ze wszystkich sił dobiec do mety, nawet jeśli będziesz ostatni.
Jeśli zaczniesz na swoje marzenia pracować już dziś, to efekty zobaczysz dzień wcześniej niż gdybyś zaczął jutro.

_DSC0532a

_DSC0517aSzybko nadszedł koniec chwili odpoczynku i czas by wyruszyć w drogę powrotną do portu.

_DSC0541
_DSC0496Co kilka pokonanych kroków, oglądaliśmy się za siebię, obserwując ze smutkiem jak oddala się i maleje la Cadera.

_DSC0545a

_DSC0547Po kilkunastu minutach byliśmy już na miejscu.
Ferry Lobos odpływały co godzinę, z wyjątkiem godz. 15:00. Nasze bilety były zarezerwowane na 17:00, ale dzięki niekompletnej liczbie pasażerów bądź naszemu urokowi osobistemu, pozwolono nam wrócić łodzią o godz. 16:00.

_DSC0552
_DSC0553
_DSC0555Pięknym zachodem słońca zakończył się ten wyczerpujący i jakże wspaniały dzień.
Wczesna kolacja w zaciszu hotelowym i najwspanialszy relaks- sen.

Isla de Lobos jest trekkingowym rajem. Na miejscu nie ma żadnych sklepów, warto zatem zaopatrzeć się wcześniej w duże ilości wody 😉

Kolejny dzień spędziliśmy na wyspie Lanzarote. Zapraszam do relacji z tej wyspy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *