Iran – porady i informacje praktyczne

„Iran – porady i informacje praktyczne”

Przed wyjazdem do Iranu warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które mogą pomóc nam odnaleźć się na ziemi Persów.
W tym poście znajdziecie informacje o walucie irańskiej, cenach produktów spożywczych, transporcie, kalendarzu irańskim, internecie, telefonii komórkowej, zwiedzeniu, bezpieczeństwie, języku, gestach, alkoholu, przepisach celnych, a także pogodzie. W skrócie, o wszystkim co może ułatwić pobyt na terenie Islamskiej Republiki Iranu.

PIENIĄDZE

Walutą w Iranie jest rial irański (IRR). Bardzo często mają miejsce duże zmiany kursu walut. W związku z tym, najlepiej przed wyjazdem upewnić się co do obecnego przewalutowania.
W październiku 2017 r.  1 euro wynosiło ponad 40 000 IRR. Przy wymienionych 200 euro staliśmy się zatem posiadaczami ponad 8 mln riali irańskich. Jak miło było choć na chwilę stać się milionerem 😉

Rial irański

UWAGA! Ceny w sklepach i na bazarach bardzo często podawane są w tomanach/ tumanach. Jest to nieoficjalna waluta o następującym przeliczeniu: 10 000 riali to 1 000 tumanów. Przed zakupem lepiej zapytać sprzedawcy w jakiej walucie podana jest dana cena.

Cinkciarz na ulicy Teheranu

Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek widzieć cinkciarzy? Na zatłoczonych ulicach i bazarach Iranu to żaden problem! Cinkciarze są zbawieniem kiedy w okolicy nie ma żadnego kantoru, a Wasza wędrówka po mieście ma miejsce podczas islamskiego święta.

Bankomat w podziemiu Teherańskiego metra

W Iranie nie są honorowane karty kredytowe ani płatnicze. Nie ma możliwości wypłaty środków z bankomatu ani płacenia kartą w sklepach.

CENY w październiku 2017 r.
– wyciskany sok z granatu 50 000 IRR
– obiad składający się z zupy, dania głównego i deseru 300 000 IRR
(więcej informacji o lokalnej kuchni i cenach znajdziecie w następnym poście)
– lody z orzechami i owocami 60 000 IRR
– butelka wody 0,5l ok. 10 000/ 15 000 IRR
– chusta na bazarze ok. 150 000 IRR
– słodycze irańskie, np. nugat ok. 150 000 IRR

TRANSPORT

W teherańskim metrze znajdują się osobne wejścia dla kobiet oraz mężczyzn. Wagon metra przedzielony jest przezroczystą bramką, oddzielając obie płcie od siebie. Czasem zdarza się, że do części damskiej wsiada mężczyzna. Ma on jednak wyłącznie cele handlowe. W metrze niemal zawsze można spotkać sprzedawców, którzy zaoferują wszystkie możliwe sprzęty użytku domowego, a także zapewnią ubiór od chust do skarpetek włącznie.

Teherańskie metro. Women only

Teherańskie metro

Persowie przemieszczają się po mieście głównie za pomocą motocykli. Są one świetnym rozwiązaniem podczas podróży krętymi i wąskimi uliczkami zatłoczonych miast.
Samochodem po Iranie jeździ się fatalnie, a jeszcze gorzej wędruje się pieszo. Przechadzka na drugą stronę ulicy jest niczym wędrówka przez nieoznakowane pole minowe. Sygnalizacja świetlna zdaje się mieć charakter jedynie ozdobny, a zielone światło nie gwarantuje pierwszeństwa.

Qom, Iran

Teheran, Iran

KALENDARZ IRAŃSKI

W Iranie obowiązuje kalendarz perski zwany także kalendarzem Dżalali. Został on opracowany w XI- wiecznej Persji i do dziś funkcjonuje na terenie Iranu oraz Afganistanu.

Tak jak w kalendarzu muzułmańskim, lata w kalendarzu irańskim liczą się od ucieczki Mahometa z Mekki ( 622 r.n.e.). Kalendarz perski jest kalendarzem słonecznym, dzięki czemu miesiące przypadają zawsze o tych samych porach roku.

Rok przestępny oblicza się w następujący sposób:
Jeśli przy podzieleniu obecnego roku przez liczbę 33 otrzymamy resztę 1, 5, 13, 17, 22, 26 lub 30,  wówczas uznajemy rok za przestępny. Przy takich wyliczeniach rok trwa 365,24242 dni, co daje błąd zaledwie 1 dnia na przestrzeni 4500 lat.

Kalendarz perski jest bardzo zbliżony do naszego kalendarza. Miesiąc w kalendarzu perskim ma 30 lub 31 dni, a w roku przestępnym jeden z miesięcy ma 29 dni. W roku mamy 12 miesięcy. Tydzień składa się z siedmiu dni.
Pierwszym dniem tygodnia jest sobota, a ostatnim piątek, który zgodnie z religią muzułmańską jest dniem świątecznym. Taki podział funkcjonuje we wszystkich krajach islamskich.

Obecnie w Iranie mamy 1396 r. Dokładną datę z kalendarza perskiego można sprawdzić w tym programie -> kliknij „tutaj”

INTERNET

Duża ilość stron internetowych jest w Iranie blokowana. Listę, a także informacje na temat blokowanych stron znajdziecie na: https://www.comparitech.com/privacy-security-tools/blockediniran/
Wifi w hotelach zazwyczaj działa poprawnie. Jeśli jednak nasz pobyt w hotelu ogranicza się do samych noclegów, najlepszym rozwiązaniem jest zakup irańskiej karty SIM. W październiku 2017 r. zakup takiej karty to 300 000 riali, tj. ok. 27 zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w mniejszych miejscowościach czy też na pustyni, nie uszczkniemy szczypty zasięgu ani połączenia internetowego.

Karta SIM operatora Irancell

TELEFONIA KOMÓRKOWA

Bardzo często zdarza się, że w gąszczu wysyłanych wiadomości, nasz SMS ginie. Żadna z wysłanych przeze mnie wiadomości w ciągu 10 dni nie dotarła do adresata, mimo pobranej opłaty. Najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym kontakt z „domem”, jest instalacja komunikatorów na telefonie, takich jak: WhatsApp, Messenger (choć tutaj wymagana jest dodatkowa aplikacja do zmiany VPN), Telegram.

ZWIEDZANIE

Na terenie Iranu znajdują się miejsca związane z historią kraju oraz dawnymi, a także współczesnymi miejscami kultu. Wiele z nich wymaga zachowania skromności oraz „wtopienia się w tłum”. Dotyczy to w szczególności działających meczetów.

W Iranie znajduje się kilka meczetów, na terenie których obowiązuje ubiór czadoru. Znajdują się one zazwyczaj w koszach przed wejściem do świątyni. W wielu miejscach będą także Panie, które pomogą ubrać poprawnie odzież.

Mauzoleum Fatimy w Qom, Iran

Na teren meczetów kobiety i mężczyźni wchodzą osobnymi wejściami. Wchodząc do środka należy zdjąć buty. Zazwyczaj buty zostawia się przed wejściem. W bardziej turystycznych miejscach jak mauzoleum Chomeiniego, znajduje się „recepcja” gdzie buty odkładane są na półkę.

Wejście do mauzoleum Fatimy w Qom, Iran

BEZPIECZEŃSTWO

Iran jest bardzo bezpiecznym krajem. Persowie są bardzo uprzejmi i bezinteresowanie gościnni. Uśmiechają się kiedy zostaną przyłapani na mierzeniu nas wzrokiem. Podchodzą poprosić o wspólne „selfi” czy dziękują za zrobienie im zdjęcia. Wszędzie panuje niesamowity szacunek do drugiego człowieka. Do kobiet podchodzą wyłącznie kobiety, a do mężczyzn wyłącznie mężczyźni. Największym zainteresowaniem wśród irańskich kobiet, były nasze blond włosy i pełne błękitu oczy. Z ogromnym zainteresowaniem wpatrywały się w nasze tęczówki i głaskały po jasnej czuprynie.

W bardziej turystycznych miejscach jak mauzoleum Fatimy w Qom, były momenty, że nie mogliśmy opędzić się od chętnych do wspólnego zdjęcia. Wyobraźcie sobie moment, w którym stoicie na środku dziedzińca w meczecie, a wzrok wszystkich ludzi skierowany jest właśnie na Was. Pojedyncze jednostki podchodzą prosić o wspólne zdjęcie, co dodaje odwagi pozostałym obserwatorom. Ludzie podchodzą, łapią za ręce, dotykają twarzy, policzków, głaskają po głowie i dziękują za to, że jesteście tutaj. Cieszą się z Waszej obecności, powtarzając na każdym kroku „Jesteś piękna.”, „Masz cudowne oczy.”, „Dziękuję za to, że jesteś.”

Wspólne zdjęcie w Mauzoleum Fatimy, Qom

Iran jest krajem, w którym turystyka nie jest obecnie na wysokim poziomie. Nieskalani robieniem biznesu na turystach tubylcy, w większości przypadków są bezinteresowni. Obcy naród na swojej ziemi traktują jako gości. Gościom nie wypada przecież płacić za obiad, za jazdę metrem czy pobierać pieniążki za wskazanie prawidłowej drogi.

Cudowna kultura, cudowny kraj. To po prostu trzeba przeżyć!

JĘZYK

Urzędowym językiem na terenie Iranu jest język Perski. Jest on uważany za drugi język islamu.

Jeśli chcemy posługiwać się językiem angielskim, twarda wymowa „R” będzie naszym wielkim sprzymierzeńcem. Porozumiewanie się w sklepach, na bazarach oraz innych miejscach, które wymagają od nas komunikacji, opiera się w głównej mierze na gestykulacji oraz pokazywaniu fotografii wyszukanych w internecie. Oczywiście bardziej turystyczne miasta jak np. Sziraz, pełne są dobrze rozmawiających po angielsku obywateli. Warto przed wyjazdem wyposażyć swój telefon w kilka podstawowych ikon, które znacznie ułatwią nam drogę komunikacji.

Bazar w Iranie

„Where are you from?” – jedno z najczęstszych pytań jakie usłyszymy w Iranie. W takiej sytuacji warto odpuścić standardową odpowiedź Poland, które bardzo często mylone jest z „Holand”. Polska w języku perskim to „Lachestan”. Taką odpowiedzią z pewnością zaskarbimy sobie sympatię każdego Irańczyka.

GESTYKULACJA

Lokalna restauracja w Teheranie

Użycie słynnego kciuka w górę (OK) w Iranie jest odpowiednikiem u nas środkowego palca, co oznacza delikatnie mówiąc „odpierdziel się”. Niesamowitą trudnością jest oduczenie się posługiwania niniejszym symbolem po przeprowadzeniu udanej transakcji czy na znak naszego zadowolenia. Wraz z nastaniem Facebook’a znaczenie rzekomo zaczęło tracić na wartości. Niemniej, w dalszym ciągu jest ono respektowane. Choć jako turyści będziemy nieco ulgowo traktowani, lepiej powstrzymywać się od nadmiernego używania popularnej u nas okejki. 🙂

ALKOHOL

Na terenie Islamskiej Republiki Iranu obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu. Zabrania się także jego wwozu i wywozu. Jako turyści nigdzie nie otrzymamy możliwości zakupu magicznych trunków wyskokowych. Jedyną alternatywą jest szisza, która mimo wszelkich opowieści wolna od jest od jakichkolwiek środków odurzających.

Szisza w Karawanseraju na pustyni Maranjab

Tak przynajmniej jest w miejscach publicznych i ośrodkach turystycznych. To co dzieje się w domach prywatnych i poza okiem sprawiedliwości, to już inny temat. Przez cały czas pobytu na terenie Iranu, żadna osoba z naszej grupy nie zaznała nawet 1 ml alkoholu.

PRZEPISY CELNE

Wjeżdżając na teren Iranu możemy mieć ze sobą maksymalnie 5 000 dolarów. Nie możemy wwozić alkoholu, broni, narkotyków, pornografii oraz wieprzowiny. Musimy pamiętać, że zabieranie antyków jako pamiątek także jest zabronione. Nie ma natomiast ograniczeń co do wwozu papierosów.

POGODA

Najlepszym sezonem do zwiedzania Iranu jest wiosna. Od marca do maja zastaniemy bowiem najlepszą temperaturę (od ok. 10 do 20 kilku st ). Musimy się jednak przygotować na znacznie wyższe ceny hoteli, a także wzmożony ruch turystyczny.

Wyższe temperatury podczas pory letniej są oznaką mniejszego obłożenia turystycznego. W czerwcu zaczynają się wysokie notowania temperatur oscylujące na granicy 30, a nawet 40 st. Jest to czas kiedy zwiedzanie obiektów jest znacznie utrudnione. Nagrzana upalnym słońcem ziemia potęguje uczucie gorąca. A nasze portfele obciążone są zakupem nadmiernych ilości wody.

We wrześniu pogoda jest już nieco łaskawsza. Średnia temperatura to ok 26 st. Koniec września i początek października to dobry czas na trekking górski czy dłuższe przechadzki po bezkresnych terenach.
Podczas mojego pobytu na terenie Iranu w październiku, temperatura w dzień wynosiła ok. 24-28 st. W nocy natomiast temperatury spadały do ok. 10 st.
O ile w miejskim gąszczu wysokie temperatury były dobrze odczuwalne, o tyle na terenach pustynnych przechadzka w pełnym ubiorze była wyzwaniem.

niejedzznami- blog podrozniczy - kobieta w iraniePersepolis, Iran

W czasie od listopada do lutego jest już poza sezonem turystycznym. Wówczas możemy zastać bardzo niskie temperatury (ok. 0 st), szczególnie na wschodzie i zachodzie kraju. Jest to świetny czas na narty. W tym okresie ceny hotelu obniżone są nawet o 50%.

Persepolis, Iran

To już wszystkie informacje, które dla Was opracowałam. W kolejnym poście dowiecie się nieco więcej o ubiorze, czadorach i jak to jest być kobietą w Iranie.

Czy podobał Ci się mój artykuł? Czy podane wyżej informacje są przydatne? A może jest coś czego zabrakło lub zostało ujęte niepotrzebnie?
Czekam na Wasze komentarze!
Buziaki, E. :*

* Materiał opracowany m.in. na podstawie informacji otrzymanych od biura podróży Aliena Tours.

Jedna myśl o “Iran – porady i informacje praktyczne

  • Natalia 4 grudnia , 2017 at 7:33 pm Odpowiedz

    Bardzo dobry artykuł! Dzięki za wskazówki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *