Fuerteventura – Comunidad Autónoma de Canarias

Jak samodzielnie zorganizować wyprawę na Wyspy Kanaryjskie i przy okazji nie zbankrutować? A jeśli już zbankrutować to tylko troszeczkę? 😉
Zapraszam!

7 dni- 3 wyspy- 7 miast- 1458 zdjęć- 1 000 000 wspomnień
Don't let yourdreams be dreams - KopiaComunidad Autónoma de Canarias:
-Fuertaventura
Lanzarote
Isla de Lobos

800px-Canarias_NASA2Jedynie 5 godzin lotu albo aż 5 godzin lotu dzieli nas od słoneczych wysp kanaryjskich.
Położone na Oceanie Atlantyckim, górzyste wyspy pochodzenia wulkanicznego podbijają serca zarówno leniuchów jak i żądnych przygód  spacerowiczów. Co ciekawe, Wyspy Kanaryjskie zawdzięczają swoją nazwę grasującym niegdyś po nich, dużym stadom dzikich psów (pies – łac. CANIS). Nazwa ptaka „kanerek” powstała od nazwy archipelagu, a nie na odwrót.


DZIEŃ I

_DSC0035
_DSC0025Warszawa Modlin- Fuertaventura
Fuertaventura- Warszawa Modlin
623,16 zł/ os. + 100zł obowiązkowa opłata za rezerwację miejsc 
(bilety kupione dwa miesiące przed wylotem)

Waluta: EURO (1Euro= 4,2zł)
_DSC0037

_DSC0039Wczesnym wieczorem wylądowaliśmy na Fuerteventurze. Wysiadając z samolotu uderzyły w nas ciepłe zpodmuchy wiatru niosące ze sobą zapach oceanicznej bryzy. Przywitało nas czule błękitne niebo, zachodzące powolnie ogromne słońce i pracownicy biur informacji turystycznej, którzy niczym cienie, chodzili za nami wręczając co rusz to nową ulotkę czy informator.

_DSC0511Otrzymaliśmy dokładne mapy, proponowane trasy wycieczek i mnóstwo cennych wskazówek jak nie zginąć na wulkanicznej wyspie. Dobrze oznakowane korytarze niewielkiego lotniska szybko doprowadziły nas wprost na przystanek autobusowy gdzie rozpocząć mogliśmy podróż do miejscowości Corallejo.
Nasza przygoda rozpoczęła się od oddalonego o kilka kilometrów przystanku Puerto del Rosario, skąd mogliśmy dostać się do niemalże każdego zakamarka wyspy (gdybyśmy tylko wysiedli na odpowiednim przystanku).

_DSC0525(Lotnisko -> Puerto del Rosario
Linia nr. 3 – 1,4 Euro /os.)
Uszczęśliwieni przyjazdem autobusu, zaczęliśmy pakować się do jego środka. Nasze próby porozumienia się z kierowcą łamanymi hiszpańskimi zwrotami odczytywanymi z ręcznie pisanego przez wyjazdem słowniczka, spełzły na niczym. Wyjątkowo energiczny, hiszpański temperament uniemożliwiał nam uzyskanie jakichkolwiek informacji skąd, dokąd, gdzie i o której.

_DSC0040 Po kilkunastu minutach podróży, dzięki brakowi informacji o nazwie przystanku na którym zatrzymuje się autobus, wysiedliśmy w samym centrum Puerto del Rosario, myląc ogromną galerię handlową z dworcem głównym w Puerto. 🙂
Moja rada dla zaoszczędzenia czasu:
najlepiej wysiadać na OSTATNICH, tym samym największych przystankach, skąd jest szeroki wybór kolejnych połączeń.

_DSC0044Słuchając głosu męskiej intuicji,  udaliśmy się początkowo w kierunku morza. O jakże mylna ta intuicja była… Szukając przystanku natknęliśmy się jednak na kolejne biuro informacji turystycznej, w której to obdarowani stosem dodatkowych map, zostaliśmy pokierowani w przeciwnym kierunku.

_DSC0047Ponad półgodzinny spacer doprowadził nas wreszcie do głównego dworca autobusowego w Puerto del Rosario.

_DSC0517Finalnie mieliśmy dojechać do oddalonego o 30 km Corralejo, położonego na północy wyspy.
Z Corralejo odpływa prom na sąsiednie Isla de Lobos i Lanzarote. Nieopodal znajduje się narodowy park z wydmami, a cisza, spokój i piękne widoki są ukojeniem po całodniowych wędrówkach w gorącym słońcu.

_DSC0526( Puerto del Rosario -> Corralejo
3,4 Euro/ os. – około godzina podróży )

_DSC0056Człowiek uczy się na własnych błędach, ale my niestety się nie nauczyliśmy…
Sugerując się podpowiedziami „tubylców”, wysiedliśmy jak się okazało kilka przystanków przed tym na którym mieliśmy się znaleźć. Co za tym idzie, a raczej co za tym szło, szliśmy kilka kolejnych kilometrów pieszo. Mimo wczesnej godziny nastał już zmrok. Szliśmy w towarzystwie kołyszących się delikatnie palm i szumiącego w oddali Oceanu. Księżyc w pełni delikatnie oświetlał nam drogę.

_DSC0054Po dłużej chwili spaceru dotarliśmy wreszcie do hotelu.
Hesperia Bristol Playa ***
Takie ot wybraliśmy lokum.
7 dni – 880zł/os
Hotel zabookowaliśmy 2 tyg. przed wyjazdem,w konsekwencji mieliśmy dużo mniejszy wybór, a i cena była dużo, dużo wyższa niż w przypadku bookowania conajmniej miesiąc przed wyjazdem.  O hotelu jednak troszkę później.

_DSC0058Zanim zdążyliśmy „wrzucić” rzeczy do pokoju, nastał już późny wieczór, a wraz z wieczorem pora na iście hiszpańską kolację.

_DSC0062Na talerzyku hiszpańska PAELLA.
Potrawa oparta przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym i gotowanym na metalowej patelni z dwoma uchwytami (paellera lub paella). W zależności od odmiany może zawierać kawałki owoców morza, mięsa królika, drobiu i różnych warzyw.
Nasza wersja zawierała: ośmiornicę, małże, krewetki, mule, ślimaki… przynajmniej tyle udało nam się rozpoznać 😉
Jest to zdecydowanie potrawa, którą TRZEBA spróbować będąc w Hiszpanii!

_DSC0065

Tortilla española – ziemniaczana torilla hiszpańska, która jest odmianą omletu przyrządzonego z jajek, ziemniaków i dodatków. Tortilla ma  zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, niestety ja należę do tej drugiej grupy.

_DSC0072

_DSC0073Kolcja+ butelka białego wina x 2 os. = 31Euro
Te wszystkie cuda dostaliśmy w samym centrum miasteczka, w niewielkiej uliczce nieopodal centrum handlowego.
Pincha Cabra – cudownie klimatyczna knajpa z cudownymi tapasami, cudowną hiszpańską muzyką i cudownym winem. <3
Czy pisałam już, że jest tam cudownie?

https://web.facebook.com/pinchacabra.tapasbar
POLECAM!!!!!


DZIEŃ II

_DSC0093Gorące promienie słoneczne powitały nas następnego ranka. Śniadanie na balkonie z pięknym widokiem na morze i w drogę.
Wybrzeże miało nas doprowadzić do oddalonego o kilka kilometrów rezerwatu przyrody De las Dunas de Corralejo, słynącego z rajskiej plaży otoczonej bezkresną pustynią.

_DSC0096 Spacerowaliśmy w towarzystwie skalistego wybrzeża, szumu ocenu i oddalonej Isla de Lobos. Kroku dotrzymywały nam rozrzucone gdzieniegdzie, zagubione pośród dużych fal żaglówki.

_DSC0099
_DSC0095 Co jakiś czas na naszej drodze stawał zniszczony morską bryzą kosz, stapiający się z wulkanicznymi skałami.

_DSC0102Z czasem i towarzyszy przybyło w postaci łódek, catamaranów, statków i stateczków. Minąwszy port, wędrowaliśmy dalej wśród restauracji zachęcających zapachem owoców morza, tapasów oraz sangrią.

_DSC0106

_DSC0103
_DSC0105Upalne słońce nas nie opuszczało. Silna, oceaniczna bryza i duży wiatr pozostawiały po sobie kryształki soli na naszej skórze.

_DSC0111
_DSC0107 Dotarliśmy wreszcie do momentu gdzie kończy się promenada. Parzący w stopy piasek przeplatał się z ostrymi skałami. Ochronić nas mogły jedynie specjalne trzewiczki, w które oczywiście się NIE wyposażyliśmy. Raz poranione stopy, a raz przepełnione piaskiem buty, cisnęły łzy rozpaczy do oczu.

_DSC0121

_DSC0124 Każda kolejna minuta zbliżała nas do rajskiej plaży i zabierała nadzieję, że taka w ogóle istnieje. Skały, kamienie, kamyczki, szczypta piasku, samo południe, kończąca się kolejna butelka wody i brak możliwości zakupu następnej – zniechęcały nas.

_DSC0123Nie poddaliśmy się jednak. Momentami bajkowy krajobraz prowadził nas kusząc tajemniczością. Ścieżki bywały usłane muszelkami, muszlami i szlachetym kamieniem, a rozrzucone gdzieniegdzie magiczne połacia białego piasku raziły w oczy.

_DSC0125Po chwili pojawiła się i ona!
Pierwsza szansa na orzeźwiającą kąpiel. Wśród skalistego wybrzeża pojawiły się dwa pomosty prowadzące wprost do cudownie ciepłej wody, a malutki fragment bez skał między nimi umożliwiał spokojne zejście, bez konieczności kaleczenia sobie ciała.

_DSC0135
Dlaczego nie kupiliśmy sobie ochronnych trzewiczków i okularów do nurkowania? – Zastanawiam się do tej pory…
_DSC0126 Uradowani chwilowym ochłodzeniem, naładowani „morską” energią, wędrowaliśmy dalej, aż za horyzont. Aż za ten widoczny na zdjęciu horyzont. Hen hen daleko.

_DSC0284A jeszcze dalej, teren zaczął wreszcie przybierać piaszczystą formę. Skały zdawały się zanikać w odchłani piasku, a zamiast nich wynurzać zaczęły się pustynne rośliny.

_DSC0159
– – DE LAS DUNAS DE CORRALEJO – –

_DSC0163Każdy krok w głąb morza piasku był krokiem oddalającym nas od cywilizacji i szumu oceanu. Gorące podmuchy wiatru spowalniały spacer. W ciszy
podążaliśmy w nieznanym kierunku po „piaskach Sahary”.

_DSC0164Dlaczego Sahary? Ponieważ piasek w rezerwacie de las Dunas de Corralejo przywędrował tutaj z wiatrem aż z Sahary, która oddalona jest od północnego wybrzeża wyspy o ok. 100 km!
De las Dunas jest pustynią- małą, ale zawsze pustynią. Spacerując po 2,6 ha obszaru, w pewnym momecie można zgubić punkt odniesienia. Warto zachować w takich sytuacjach resztki rozsądku.

_DSC0162Mój towarzysz uznał więc, że 40 stopni w cieniu, to stanowczo za niska temperatura, dlatego postanowił się ciepło ubrać.

_DSC0165Z czasem na naszej drodze pojawiły się kamienne kopce. Coraz częściej zaczęli mijać nas nadzy ludzie. Pustkowie było już za nami.

_DSC0160Nurtowało mnie pytanie: Skąd kamienne kopce na pustyni? Po co?
A chociażby po to, że wchodząc do rezerwatu wchodzimy na plażę nudystów i służą one za nic innego jak za parawan.
Kamienne parawany na plaży? Raj dla polaków!

_DSC0172 A rajem dla nas było dotarcie wreszcie do „rajskiej” plaży. Szczęśliwi choć bardzo zmęczeni, rzuciliśmy swoje rzeczy na piasek i nie interesowało nas już nic więcej.
Błękit oceanu, wulkan La Caldera na horyzoncie, pustynia za nami, szum oceanu i
piasek w oczach.♥

_DSC0203
_DSC0173 Niczym zahipnotyzowani wpatrywaliśmy się w bezkresny błękit ocenu. Od czasu do czasu udawało nam się dostrzec podpływającą pod sam brzeg płaszczkę, a nawet mieniące się w kolorach tęczy rybki.

_DSC0177
_DSC0253 Po kilku godzinach ciszy zakłócanej jedynie przez szum fal i coraz silniejszy wiatr, nadszedł czas powrotu.

Do rezerwatu, jak i z rezerwatu można dojechać komunikacją miejską z Corralejo bądź Puerto del Rosario (przystanek „Los Hoteles”). To podróż daje nam szczęście, nie jej cel. Zdecydowanie polecam więc spokojny, wielokilometrowy spacer, najlepiej z dużym zapasem wody w plecaku.

_DSC0266
_DSC0295Linia brzegowa, zmaltretowawszy najpierw moje biedne buty, doprowadziła nas znów do miasteczka.

_DSC0317

_DSC0324
_DSC0325W samym miasteczku jak i na całej wyspie, na każdym kroku spotkać można zabytkowe wiatraki. Większość z nich to atrakcja turystczna, ale wykorzystuje się je również do nawadniania pól i produkcji prądu.

_DSC0327
_DSC0328W drodze do hotelu wybraliśmy się na małe zakupy. Małe, lokalne sklepiki poza sezonem zamierają. Najbardziej opłacalne jest zatem robienie zakupów w markecie HiperDino. W miasteczku jest conajmniej kilka takich marketów.
Owoce morza na wyspach są bardzo tanie. W naszym pokoju znajdowała się kuchnia z kuchenką, dzięki czemu kolację tego dnia przygotowaliśmy samodzielnie.
Za produkty zapłaciliśmy ok. 10Euro.
Cudowna kolacja na zakończenie cudownego dnia.
_DSC0333


DZIEŃ III

_DSC0532a
Dzień trzeci spędziliśmy na położonej nieopodal wyspie: ISLA DE LOBOS

Co tam robiliśmy? Relacja z tej cudownie surowej, wulkanicznej wyspy, już wkrótce!


DZIEŃ IV

_DSC0634
Czwartego dnia wyruszyliśmy natomiast na wyspę LANZAROTE.

Post z tego księżycowego miejsca już za kilka dni! 🙂

_DSC0938Wieczorem, po powrocie z upalnej Lanzarote, postanowiliśmy zrobić zakupy na kolację.
Słońce nadal spokojnie wędrowało razem z nami. Szliśmy powolnie wzdłuż wybrzeża kierując się na zachód. Czasem delikatne podmuchy wiatru łagodziły coraz bardziej poparzone ciała, niosąc ze sobą kojące krople słonej wody.

_DSC0937
_DSC0939Wybrzeże doprowadziło nas do drogi prowadzącej do marketu. Idąc wzdłuż trasy rowerowej mijaliśmy szereg sklepików i opuszczonych po sezonie budynków. HiperDino i tego wieczoru nas nie zaskoczyło świeżymi owocami morza. Postawiliśmy więc „wyjątkowo” na krewetki.

_DSC0944Nieco droższy pokój z kuchnią, okazał się być świetnym wyborem. Każdego dnia mogliśmy zjeść ciepły posiłek bez konieczności wydawania majątku w restauracjach.

_DSC0945
_DSC0821Oprócz wspomnianej kuchni i standardowej sypialni, w naszym pokoju znajdował się także salon z tarasem i widokiem na zamgloną Isla de Lobos. Kluczowe miejsce kwatery, na którym każdy posiłek samkował wyjatkowo.
Podczas śniadania budziły nas poranne podmuchy wiatru niosące sobą zapach oceanu. Wieczorem zaś, zachodzące słońce tuliło nasze twarze podczas gdy w powietrzu unosił się zapach kwitnących roślin.

_DSC0946Tego wieczoru otaczał nas zapach świeżych ryb i drzew oliwnych, niesiony przez coraz bardziej chłodny i porywisty wiatr.
Nasze danie mistrzów dla dwóch osób kosztowało ok. 10 Eurp.
Wielkie ukłony za wykonanie dla mojego towarzysza podróży.

_DSC0952A do kolacji oczywiście „hiszpańska” Sangria (2,3 Euro – butelka). W jednym z marketów, w naszym rodzimym kraju udało mi się znaleźć identyczne alkohole. Niemniej jednak Sangria w hiszpańskim słońcu smakuje najlepiej. Nawet jeśli jest ona podrobioną Sangrią. <3

_DSC0896

_DSC0929Listopadadowa, bardzo zmienna pogoda i tego wieczora odwiodła nas od korzystania z basenowych atrakcji. Woda zdawała się być dużo zimniejsza od wód oceanicznych, a i słońce chwilowo nas opuściło.
Każdego dnia od wczesnych godzin porannych leżaki zajmowane były przez przyjezdnych turystów, którzy przepędzani byli co jakiś czas porywistym wiatrem. Nasz tygodniowy pobyt w hotelu ograniczył się więc do 2 godz. spędzonych nad basenem. Chęć wykorzystania maksymalnie czasu na wyspach była dużo silniejsza niż wylegiwanie się na hotelowych leżakach. 🙂

_DSC0927Hotel oprócz basenów posiadał wspaniałą lokalizację. Niedaleko znajdował się port, główny przystanek autobusowy, a plaża i jednocześnie centrum miasta oddalone były o kilkunastu minutowy spacer. Na miejscu znajdował się sklep, w którym można zrobić podstawowe poranne zakupy, a kawałek dalej market z dużym asortymentem produktów.
Zdecydowanie polecam to miejsce.

_DSC0934Tego samego wieczoru postanowiliśmy wyjść na jeszcze jeden spacer. W poszukiwaniu ciekawostek Corralejo, trafiliśmy na knajpkę z promocyjną ceną tutejszego przysmaku.

_DSC0936Ziemniaki w mundurkach i specjalny sos czosnkowy- będący naszym prześladowcą. Kuchnia kanaryjska zgodnie z naszymi spostrzeżeniami w dużej mierze na czosnku się opiera. Czosnek był niemalże wszędzie.
Danie bardzo pospolite, ale podobno bardzo popularne wśród mieszkańców.. 🙂

_DSC0933Wracając okrężną, powolną drogą do hotelu wybieraliśmy małe uliczki pokazujące prawdziwe życie lokalnych mieszkańców. Balkony i ogrody bywały przepełnione „tropikalnymi” krzewami. Głośne, hiszpańskie rozmowy niosły się echem zakłócając szumiący z dala ocean. Gdzieniegdzie dobiegały głosy śpiewających serenady grajków w akompaniamencie instrumentalnej muzyki. W powietrzu unosił się zapach oliwek, tłumiony przez zapach krewetek i pieczonej na grilu ryby. Zamykając oczy i otwierając serce, czułam duszę tego miejsca.

_DSC0932Słońce zakończyło już swoją wędrówkę.Więc i na nas nadeszła już pora.
To był szczęśliwy i wyczerpujący dzień, do którego będę z ciepłem wracać kiedy za oknem zastanie mnie zima ostra i zła. Czy kolejny dzień wniesie jeszcze więcej słońca do mojego świata?


DZIEŃ V

_DSC0967Poranne deszcze pozostawiły po sobie w konsekwencji piękną tęczę. Rozświetliła ona panujący wówczas mrok i dodała nadziei na pogodne spędzenie dalszej części dnia.

_DSC0518Postanowiliśmy wybrać się do oddalonej za zachód miejscowości El Cotillo.

_DSC0527(Corralejo -> El Cotillo -3,1 Euro/os.)
Z przystanku autobusowego nieopodal hotelu odjeżdzał jadący bezpośrednio autobus nr. 7. Nie wiedzieliśmy do końca czego możemy się na miejscu spodziewać. Postanowiliśmy zaryzykować i jechać w nieznane.

_DSC0969
_DSC0971Wpatrując się w zachwytem w kolejno mijane wiatraki, obserwowaliśmy kapryśną pogodę przez szyby autobusu. Z pakietem zapasowych rzeczy na przebranie w plecaku (przynajmniej moich), kilkunastostopniowa temperatura  nie była nam straszna. 🙂

_DSC0973
_DSC0979Pół godziny później byliśmy już u zachodniego wybrzeża wyspy. Uciekając przed deszczem, szybszym krokiem podążaliśmy do centum miasteczka.

_DSC0981Coraz większe fale rozbijały się o brzeg zagłuszając wszelkie rozmowy. Silny wiatr zdmuchiwał momentami moją wątłą posturę z pokonywanych skał. Patrząc uważnie pod nogi i mokre od deszczu wulkaniczne wybrzeże, dostrzegliśmy nagle, że nie jesteśmy nań wcale sami.

_DSC0989Wystraszone naszym tupotem krabiki chowały się szybko między skałami, chcąc umknąć przed naszym wzrokiem. Zafascynowani ich obecnością, porzuciliśmy chęci o ucieczce przed deszczem i skupiliśmy się na poszukiwaniu morskich stworzeń.

_DSC0993Wtapiające się w tło Kraby, przemieszczały się zwinnie między naszymi nogami.
Po prawej, po lewej, pod kamieniem, na kamieniu, przy nodze, prawie pod nogą. Były wszędzie!

_DSC0999

_DSC1006Będąc na Wyspach Kanaryjskich spróbowałam wszystkich owoców morza, których kiedykolwiek smak chciałam poznać. Tego smaku zdecydowanie poznawać już nie chcę. Spotkanie z tymi stworzeniami dostarczyło mi emocji, które raz na zawsze mnie zniechęciły do ich kosztowania. Moja empatia i miłość do świata wygrały po raz kolejny z ciekawością kulinarną.

_DSC1002Morskie stworzenia towarzyszyły nam całą drogę skalistym wybrzeżem do centrum miasteczka. Nieubłaganie nadszedł czas jednak zakończyć to wspaniałe spotkanie i udać się dalej.

_DSC1012
_DSC1018Doszliśmy do małej zatoczki nad którą rozpościerało się wzniesienie. Tutejsza „plaża” wyścielona była oszlifowanymi wodą kamieniami, które przy każdej fali mówiły do nas szumiącym szeptem.

_DSC1021

_DSC1024Wśród tysiąca kolorowych kamieni dostrzegliśmy wyróżniającą się na ich tle istotę.
Wyrzucona przez morskie fale na brzeg, naturalna, żywa gąbka,  powolnie usychała w osamotnieniu. Gąbki to zwierzęta beztkankowe i wyłącznie wodne. Pozostawiona na powietrzu umarłaby, dlatego pomogliśmy wrócić jej do morskiego domu.

_DSC1038Rozjerzawszy się jeszcze raz dookoła, wdrapaliśmy się na wziesienie. Stąd rozposcierał się widok na niemalże całą zatoczkę i pokonaną przed chwilą drogę.

_DSC1037Szliśmy dalej wzdłuż wybrzeża, hamowani przez coraz silniejszy wiatr. Głośny krzyk mew i coraz ciemniejsze chmury zapowiadały ulewę. Uderzające o brzeg fale zagłuszały myśli. Nadszedł czas by rozpocząć poszukiwania schronienia.

_DSC1040Z drugiej strony wzniesienia jednak niebo zdawało się przejaśniać. Na naszej drodze pojawił się mały port, który otoczony był rybackimi domkami, kamiennymi wędzarniami i spalarniami. Małe stateczki przytulone do siebie, zdawały się czekać przestraszone na ratunek słońca, który przepędzi straszne chmury.

_DSC1042
– – Castillo de El Toston – –

_DSC1043W oddali, na jednym z klifów wznosiła się obronna wieża zamkowa Castillo de El Toston. Choć niewielka, broniła ona w WVIII w. przed najazdem piratów na mijany wcześniej port rybacki.

_DSC1049Zwiedzanie wieży jest płatne. Mimo to, zaciekawieni jej historią weszliśmy do środka.

_DSC1050Most zwodzony doprowadził nas do niewielkiego pomieszczenia, pełnego pamiętek ówczesnego życia. Wąskie schody w dół ukazały nam maleńską prochownię zaaranżowaną na wystawę sztuki. Kierując się schodami w górę, wyszliśmy na dzisiejszy punkt widokowy.

_DSC1054Z jednej strony rozpościerał się widok rybackiego miasteczka, przywołujący wizję dawnego życia. Z drugiej zaś otaczało nas otwarte morze i zamglone w oddali Klify.

_DSC1062Nieśmiałe promienie słoneczne przebijające się przez ciemne chmury, zaczęły zapraszać nas do dalszej wędrówki. Na niebie toczyła się walka bieli i czerni, rozpędzana porywistym wiatrem.

_DSC1053Będąc na miejscu stwierdziliśmy, że wydane pieniądze na wejście do wieży były zmarnowanymi pieniędzmi. Jednak oglądając po powrocie ujęte na fotografiach widoki, uważam, że było warto wydać 1,5 Euro/ os.

– – Senda de los Cetaceos – –

_DSC1076Nieopodal zamku znajdował się „pomnik” ukazujący szkielet walenia. Senda de los cetaceos to projekt mający na celu stawienie pomników w miejscach, gdzie walenie zostały wyrzucone na brzeg wyspy, często przez czynniki naturalne. Szkielety są hołdem dla tych majestatycznych stworzeń morskich. Ich celem jest pogłębianie świadomości na temat wędrówki waleni i ich różnorodności występowania na Wyspach Kanaryjskich. Finalnie ma powstać około tuzina takich pomników, obecnie jest ich ok. 10.

_DSC1077
_DSC1078Każdy krok ukazywał nam nowe szczegóły na linii horyzontu. Duże fale przyciągnęły miłośników sportów wdonych, których z każdą chwilą przybywało. Zdezorientowani niepewną pogodą, szliśmy na spotkanie z klifami.

_DSC1080Po drodze złapał nas krótki deszcz, zaraz po którym rozświetliło nam drogę ciepłe słońce. Otaczały nas wspaniałe tereny trekkingowe, rowerowe, a w miasteczku była możliwość wypożyczenia quada, którym można przemierzać było wulkaniczne szlaki.

_DSC1109Ocean raził swoim blaskiem, a rozpromienione niebo ogrzewało nasze zachmurzone nastroje i zmoczone ubrania. Szliśmy nad kilkumetrową przepaścią, gdzie spojrzenie w dół przyprawiało o zawrót głowy. Wulkaniczne skały zabierane były przez odchłań oceanu, po to by za chwilę ponownie wrócić na powierzchnię.

_DSC1097
_DSC0018Nagle zapanował spokój. Ciemne chmury nas opuściły. Ocean coraz bardziej raził swoim blaskiem.

_DSC0021
_DSC0022Postanowiliśmy zejść na plażę. Po usłanej kamieniami ścieżce, między krzakami przedarliśmy się na wybrzeże. Dzięki wahaniom pogody, na plaży byliśmy niemalże sami. Gdzieniegdzie jedynie zza kamiennych parawanów wyłaniali się pojedynczo nadzy ludzie, cieszący się towarzystwem natury.

_DSC0109 (2)Nie zwracając na nic uwagi, szliśmy przed siebie w kierunku swoich marzeń. Tak realnych teraz, tak nieosiągalnych kiedyś.

_DSC0029Idealnie żółty piasek co jakiś czas pokrywany był płytką warstwą przezroczystej wody. Każda większa fala wyrzucała na brzeg pozostawione przez morskie stworzenia muszle, zacierając tym samym ślady stawianych przez nas stóp.

_DSC0129 (2)
_DSC0038 (2)
_DSC0064Otoczeni klifami i dźwięcznym głosem Oceanu, spacerowaliśmy po usłanej z fal ścieżce wybrzeża. Przyjemnie chłodna woda muskała nasze ciała. Czas w tej chwili stanął w miejscu.

_DSC0033 (2)Gładka tafla wody, niczym lustro odbijając błękitne niebo, prowadziła nas przed siebie. Ocean momentami oddalał się od nas, by po chwili wrócić ze zdwojoną siłą. Fale porywały nasze nogi chcąc zabrać nas do swojego królestwa.

_DSC0045
_DSC0125 (2)

Tak bardzo chciałam dotrzeć znów za horyzont. Zobaczyć z bliska to, co wówczas było tak dalekie. Okryć po raz kolejny nieznane. Za każdym razem idąć poza horyzont, otwierał się za nim nowy świat. Tak ogromna ciekawość świata i chęć odkrywania nowego we mnie z minuty na minutę wzrastała. Ciekawość, która zahamowana została przez mojego towarzysza. Chciałam zobaczyć wszystko. Wszystko tu i teraz. I tym razem się to nie udało. Tak uważne jest, by naszym towarzyszem podróży była osoba, która jest w tym samym stopniu ciekawa otaczającego nas świata. Ta osoba nie musi być naszym partnerem życiowym. Może być tylko albo aż świetnym kompanem w odkrywaniu nieznanego. Inaczej skazani jesteśmy na wyjazd, który otoczony złymi emocjami nie zostanie uratowany przez nieziemskie widoki. Czasem warto również otworzyć się na samego siebie i odbyć samotną podróż, która nauczy nas żyć ze swoim najlepszym przyjacielem – samym sobą.

_DSC0111 (2)
_DSC0103 (2)Chwila refleksji zakończyła nasz pobyt nad piękną plażą w El Cotillo.

_DSC0134
_DSC0131 (2)Otoczeni oddalonymi górami i wiatrakami, wracaliśmy w gorącym słońcu do miasteczka, gdzie bieliły się domostwa z intensywnie niebieskimi okiennicami.

_DSC1084I znów w ciągu chwili niebo osnute zostało ciemnymi chmurami, ciągnąc za sobą smugi delikatnego deszczu.

_DSC1086Zrobiliśmy sobie więc małą przerwę na relaks w otoczeniu szumu fal i hiszpańskiego piwa.
Restaurante „la vaca azul„.

_DSC1088Po chwili relaksu udaliśmy się w kierunku przystanku autobusowego. Mijane murale i fotografie obrazowały rybacki klimat miasteczka.

_DSC0528W drodze powrotnej postanowiliśmy zwiedzić miejscowość La Oliva.
( El Cotillo -> La Oliva – 1,45 Euro/ os. )

_DSC0519Miejscowość sama w sobie jest bardzo malutka. Niewiele w niej znajdziemy ciekawych atrakcji. Przeszliśmy praktycznie całą wzdłuż i wszerz z nadzieją na ciepły posiłek.

_DSC0137

_DSC0141 (2)Wysiedliśmy na przystanku znajdującym się w otoczeniu niczego. W którą stronę iść teraz?

_DSC0143 (2)Analizując swoje położenie, przypomnieliśmy sobie, że nieopodal znajdować się powinna „fabryka” Aloesów. Co prawda, ciepłego posiłku tam nie produkują, ale być może podczas drogi na taki, nadarzyłaby się okazja.

_DSC0975
_DSC0158 (2)Niestety nasz limit szczęścia tego dnia został wyczerpany. Fabryka jest. Obiadu nie ma.
Podeszliśmy zaciekawieni do małej budki, jednej z wielu na wyspie, otoczonej polami kwitnącego Aloesu.

_DSC0145 (2)
_DSC0146 (2)W środku, od razu otrzymaliśmy tabliczkę w języku polskim, z opisem wszystkich, produkowanych na miejscu, „cudownie uzdrowicielskich” kremów.

_DSC0147 (2)Zainteresowani produkcją, poprosiliśmy o mały pokaz. Ukrojono nam plastry rośliny, która swoim intensywnym zapachem intrygowała jeszcze bardziej. Lepka, przezroczysta konsystencja silnie nawilżyła nasze wysuszone morskim powietrzem dłonie.

_DSC0148 (2)Przeszliśmy do dalszego pomieszczenia pełnego różnego rodzaju maszyn i obrazujących produkcję fotografii.

_DSC0150 (2)

_DSC0151Sprzedawcy wyczuwając naszą niechęć do zakupu, równie niechętnie opowiadali nam o całym cyklu produkcji. Przyjrzeliśmy się więc maszynom, nie rozumiejąc sposobu ich działania, a następnie wyszliśmy na zewnątrz, gdzie wśród aloesowych roślin szliśmy spowrotem do „centrum” miasteczka.

_DSC0154 (2)
_DSC0155 (2)Pogoda ciągle zaskakiwała nas swoim niezdecydowaniem. Wędrowaliśmy raz w słońcu, raz w deszczu. Raz pod wiatr, raz z wichurą. Raz wiosną, raz jesienią.

_DSC0161 (2)W oczekiwaniu na autobus do Corralejo, przemierzyliśmy La Olivę.

_DSC0162 (2)Miasteczko założone zostało w 1500 roku przez braci Hernandez. Władza stopniowo zaczęła przechodzić z rąk feudałów w ręce wojskowych, początkując znaczne zmiany w ustroju całej wyspy. W XVIII wieku wyspą rządzili już tylko pułkownicy- Los Coroneles, którzy decydowali o sprawach wojskowych, gospodarczych oraz cywilnych.

_DSC0164 (2)Prowadzeni przez zaznaczone na mapie zamki i muzea, szliśmy wzdłuż szerokiej drogi. Wyszliśmy niemal poza granice miasta, odkrywając tym samym Szlak Pułkowników.

_DSC0167 (2)La Oliva silnie związana jest historycznie z funkcją pułkowników i ich aktywnością na wyspie, a w szczególności w samym mieście. La ruta de los Coroneles, to specjalnie przygotowany szlak prowadzący do 5 najważniejszych budynków związanych z działalnością gubernatorów. Trasa obejmuje:  La Casa de La Cilla (Museo del Grano),  el Centro de Arte Canario „Casa Mané”, la Casa del Coronel (Mercado de las tradiciones),
la Casa de Los Coroneles
_DSC0166 (2)(Dawna siedziba gubernatora wyspy.)

oraz lIglesia de Nuestra Señora de Candelaria.
_DSC0160 (2)(Trzynawowy kościół z końca XVI wieku, łączący ze sobą style romańskie, gotyskie i arabskie.

_DSC0138 (2)Niestety nie zaliczyliśmy wszystkich punktów szlaku- w niedzielę większość atrakcji jest nieczynna. Lekko zmarznięci, postanowiliśmy wrócić więc do Corralejo na upragnioną kolację.

_DSC0168 (2)
_DSC0529Autobus nr. 7 – 1,65 Euro / os.

_DSC0169 (2)Kilka kroków z przystanku autobusowego przeniosło nas wprost na wybrzeże.

_DSC0172 (2)Wybraliśmy klimatyczną restaurację, z której obserwować mogliśmy bliskie spotkanie fali deszczu z falą morza.
Restaurante „La Playita”.

_DSC0170 (2)Głodni wrażeń kulinarnych zdecydowaliśmy się zjeść kolację w postaci tapasów. Za 25 Euro do wyboru mieliśmy 8 punktów z przedstawionj listy- jak widać i tutaj jest ona po polsku.

_DSC0171 (2)Chwila oczekiwania przyniosła nam na stół wspaniały posiłek.

_DSC0174 (2)W pierwszej kolejności na stole pojawiła się smażona ośmiornica (po prawej stronie na dole), kalmary (nieco wyżej), pulpety (lewy górny róg), ryba w panierce (po prawej stronie) i trzy rodzaje czosnkowego sosu.

_DSC0175 (2)Ośmiornica zdecydowanie skradła moje serce. Smakiem przypominała mi smażonego kurczaka. Intensywny smak kalmarów przełamany cytrynową nutą również przypadł mi bardzo do gustu.

_DSC0180W drugiej partii otrzymaliśmy Tortille, kurczaka curry (gdyby wszystko inne okazało się niesmaczne), kossos na czosnku i sardynki z rusztu. Drugi zestaw zdecydowanie mniej podbił nasze podniebienia. Wygłodniali całym dniem zjedliśmy jednak wszystkie wymyślne dania.

_DSC0191 (2)Do rachunku otrzymaliśmy kieliszek kanaryjskiego likieru. Cudownie kawowy posmak rozpływający się w topniejącej kostce lodu. Cudowna kolacja.
KOSZT:  Jarra Cerveza (piwo) – 3 Euro, Copa de Vino (kieliszek wina) – 3 Euro, Pieczywo – 2 Euro, Tapas dla dwóch osób – 25 Euro, doliczony z góry napiwek 2,3 Euro
35,31 Euro/ 2 os.

Kawowym krokiem podążyliśmy do hotelu, chowając się po drodze, czasem przed deszczem, a czasem przed porywistym wiatrem. To był piękny dzień. Tak po prostu. 🙂


DZIEŃ VI

_DSC0514To już  przedostatni dzień na Wyspach Kanaryjskich. Długi i intensywny pobyt postanowiliśmy zakończyć ostatnimi już dwiema wycieczkami.

_DSC0532Około południa wyjechaliśmy autobusem nr. 6 do Puerto del Rosario. 3,4 Euro/os.

_DSC0194 (2)Godzinę później byliśmy już na miejscu. Pamiętając trasę naszej pomyłki z pierwszego dnia, szliśmy powolnie w kierunku morza.

_DSC0196 (2)Chwilę później znaleźliśmy się już w Porcie. I tutaj znajdował się potężny pomnik przyrody- wspomniane wcześniej Senda de los Cetaceos.

_DSC0198 (2)
_DSC0199 (2)
_DSC0200 (2)Puerto del Rosario jest stolicą Fuerteventury. Jest głównym zajęciem jest handel towarowy, co widoczne jest na każdym kroku.

_DSC0201 (2)Moje mapy prowadziły w kierunku południa.

_DSC0220 (2)Smutne wybrzeża nie zachęcały ciemną wodą do kąpieli. A i temperatura niską tego dnia była.

_DSC0206 (2).JPG
Kolejny raz maszerowaliśmy powolnie wzdłuż wybrzeża wsłuchując się w dźwięk poruszanych wodą kamieni, podczas gdy kolejne, wyrzucone na brzeg gąbki usychały pozbawione wody.

_DSC0205 (2)
_DSC0216 (2)Coraz większe fale ciemnej wody rozbijały się o siebie. Zanieczyszczona woda nie zniechęcała Surferów, którzy odważnie próbowali ujażmić każdego „bałwana morskiego”.

_DSC0227 (2)

_DSC0221 (2)I tutaj morze zabrało znaczny kawał plaży. Dryfujące przy brzegu maszyny, narzucały nań spowrotem piasek z głębin Oceanu. Ogromnym zaskoczeniem była dla mnie wieść o piaskowych mafiach, którym zawdzięczamy ginące plaże i wyspy. Zachęcam do przeczytania artykułu, który odmieni całkowicie spojrzenie na otaczający nas toksyczny świat.
http://www.focus.pl/czlowiek/czy-czeka-nas-globalna-wojna-o-piasek-12153

_DSC0246 (2)

_DSC0254 (2)W zadumie i z pełną przemyśleń głową, podziwialiśmy potężną moc Oceanu. Krążyły wokół nas deszczowe chmury, nie mogąc nas dogonić.

_DSC0251 (2)
_DSC0312 (2)Co jakiś czas napotykaliśmy zielone pasy roślin i kaktusów, nadających kontrastu szaremu otoczeniu. Smutne Puerto malowało nasze serca grafitowym odcieniem.

_DSC0373 (2)
_DSC0318 (2)
_DSC0314
_DSC0376 (2)

_DSC0320Błękit nieba mieszał się z szarością oceanu. Zaróżowione fale biły jak szalone o brzeg, dając o sobie znać wędrującym obok nich turystom. Coraz śmielej towarzyszyło nam ciekawskie, wyglądające zza chmur słońce.

_DSC0321 (2)Długi spacer zachęcił nas do chwili odpoczynku. Idealny czas na kęs kanapki i łyk wody. Spostrzegliśmy nagle ogromne zainteresowanie przechodniów, pobliskim wybrzeżem. Wychyliliśmy się i ku naszemu zaskoczeniu, ujrzeliśmy ogromne „stado” wiewiórek ziemnych. Nieświadomi, poszlibyśmy dalej nie zwracając nań uwagi. Urocze stworzenia biegały po całej wysokości pionowego muru, chowając się raz po raz w swoich kryjówkach.

_DSC0335 (2)
_DSC0336 (2)Co niektóre wylegiwały się w oddali, na palącym czasem słońcu. Szybkie, zwinne i oswojone zwierzątka, swoim uroczym wzorkiem domagały się od turystów pożywienia.

_DSC0331 (2)

_DSC0339 (2)Tak ważną sztuką jest umieć patrzeć ponad horyzont. Kolejny raz chęć poznania świata otworzyła nam niewidoczną gołym okiem furtkę i pozwoliła na bliskie spotkanie z naturą.

_DSC0350 (2)Wraz z rozpromienionym niebem, rozpromieniły się nasze serca, kiedy to doszliśmy do pięknej plaży.

_DSC0360 (2)Tutaj, ocean bielił się od spiętrzonych fal, a wulkaniczne skały przekształciły się w delikatne piaskowce.

_DSC0352 (2)
_DSC0355Rażąca czystość, brudnej kilka chwil wcześniej wody, onieśmielała. Duże fale rozlewały się, pokrywając aksamitem piaskowe wybrzeże.

_DSC0358 (2)
_DSC0359 (2)W pewnym momencie doszliśmy do końca ścieżki. Mieliśmy dwie drogi. Iść kamienistym wybrzeżem jak Panownie Surferzy albo wspinając się na klif, dojść do plaży okrężną ścieżką.

_DSC0363 (2)Opcja z klifem wygrała.

_DSC0364 (2)Nadrabiając spory kawałek drogi, udało nam się dojść wreszcie do ujrzanego wcześniej zza piaskowców miejsca.

_DSC0366 (2)Cała plaża okupowana była przez szkoły surfingowe. Rozrzuceni wszędzie Surferzy niesieni byli oceaniczną falą. Ogromny wiatr rozpędzał morskie fale, a u wybrzeży niósł ze sobą ostry piasek, ciskając go prosto w oczy. Mimo niewygody, z zaangażowaniem i podziwem obserowaliśmy tych pełnych pasji ludzi. Tak ciekawi, tak odważni, tak pochłonięci głębią Oceanu.

_DSC0372 (2)Krążące wokół deszcze wreszcie nas dogoniły. Ciemne chmury w ciągu jednej chwili poczęły spoczywać nad naszymi głowami. Otaczały nas nagłe fale zimnego wiatru, przełamywane ciepłymi podmuchami. Zaczęliśmy szybko wracać do portu. Przemoknięci. Ściana deszczu spadała z nieba wprost na nasze głowy. Po to, by za chwilę znów odejść i usunąć miejsca słonecznym promieniom.

_DSC0379 (2)
_DSC0381 (2)Hiszpańskim wybrzeżem szliśmy w stronę centrum miasta. Obrzeża portu ozdobione były liniami kwitnących kwiatów naprzemiennych z szeregiem różnorodnych palm.

_DSC0383 (2)
_DSC0380 (2)W drodze przed siebie, natknęliśmy się na lokalną knajpkę z dobrą ofertą obiadową. Zmęczeni wędrówką usiedliśmy na jednym z ogródków i w chwili ciszy czekaliśmy na posiłek.

Restaurante pizza-bar El Bounty._DSC0385 (2)Ryba z rusztu z ziemniakami w mundurkach. 7,9 Euro/ os. + Jarra (piwo)- 2,5 Euro
18,30 Euro/ 2 os.

Co ciekawe, i w tej kajpie usiłowano mówić do nas po rosyjsku. Rosyjskie menu w restauracjach również jest już dla mnie standardem. 🙂

_DSC0534Najedzeni pysznym obiadem, ale wciąż głodni zwiedzania, udaliśmy się do Caleta de Fuste, gdzie znajdować się miał wg. map zamek.

_DSC0520Pół godziny później byliśmy już w miasteczku. Silny wiatr z deszczową nutą powitał nas tutaj.

_DSC0388
_DSC0457 (2)Piękne krzewy ozdabiały swymi kwiatami miejskie ścieżki, roznosząc wokół słodki zapach.

_DSC0458Spokojna  i cicha miejscowość, położona nieopodal lotniska, zachęca rodziny z dziećmi i osoby starsze do wypoczynku. Spacerując ścieżkami wybrzeża, na każdym kroku słychać było naszych niezadowolonych rodaków. Jeden Janusz, drugi Janusz, trzeci Zdzichu. Przygnębiające.

_DSC0389 (2)
_DSC0416 (2)A ja, zakochana w tym widoku, wpatrywałam się spokojnie w otaczający mnie świat. Potężne, masywne fale, pochłaniały swoją głębią cegłowe klify. Coraz większe fale roztrzaskiwały się o wzniesienia rozpylając morską mgiełkę wokół. Jeden z najpiękniejszych widoków, jakie było mi dane ujrzeć.

_DSC0403 (2)
_DSC0412 (2)
_DSC0404 (2)Wędrówce często towarzyszyły kanaryjskie kotki. Tak miłe i oswojone wylegiwały się na kamieniach, podchodząc od czasu do czasu do turystów z nadzieją na wyżebranie jedzenia.

_DSC0429 (2)Wiele kolejnych kilometrów pokonaliśmy pieszo. Średnio nasze trasy wynosiły conajmniej 10km pieszej wędrówki dziennie. W otoczeniu matki natury przemierzane kilometry to przyjemność. Przyjemność, której nie doświadczy się jeżdząc samochodem czy komunikacją. Tylko świat przechodzony nogami jest coś wart.

_DSC0420 (2)

_DSC0435 (2)Im bliżej wieczoru, tym bardziej drzewa kłoniły się do ziemi, schylane pod naporem silnego wiatru.

_DSC0453 (2)Równoległe linie leżaków ustawionych nieopodal wybrzeża, oczekiwały na nadejście przypływu. Pokryta letnim deszczem wulkaniczna ziemia wzmagała zapach unoszącego się w powietrzu ozonu. Byliśmy na plaży, będącej wizytówką miejscowości. Otoczona licznymi kurortami i dobrze rozwiniętą siecią usług gastronomicznych zachęcała do wypoczynku.

_DSC0439 (2)Castillo Caleta de Fuste to miejsce do którego organizowane są wycieczki przez większość biur podróży. Jeśli chcemy udać się na wyjazd w otoczeniu naszych rodaków oraz sąsiadów zza zachodniej granicy, ta miejscowość będzie idealna. My mieliśmy nieco inne priorytety. 🙂

_DSC0441 (2)
_DSC0448 (2)
Nadszedł nagle termin spotkania z zachodzącym słońcem.

_DSC0456 (2)Rumieniące się chmury przyglądały się jak powolnie i nieśmiało słoneczna gwiazda chowała się za wulkanicznymi górami, gasząc błękit nieba. Ocieplające się kolorem niebo, oziembiało temperaturę wokół. Plaża była już niemal pusta. Samotnie wędrowaliśmy w księżyca stronę.

_DSC0461 (2)Za każdym razem, kiedy towarzyszy mi tak pełny uniesień widok, staję w miejscu, uśmiecham się, rozglądam i niczym zahipnotyzowana, patrzę przez chwilę chcąc zachować ten obraz na fotografiach pamięci. Tak wiele było mi dane już w życiu zobaczyć. Tak wiele zapachów roślin, powietrza i owoców wciąż czuję. Każda taka chwila jest dla mnie nowym rysunkiem. Ten moment namalował w moim sercu obraz zapachu dzikich drzew oliwnych owiewanych ciepłą morską bryzą i mglistym deszczem, który będę czuć za każdym razem gdy chcąc przywołać wspomnienia, zamknę oczy.

_DSC0454 (2)

_DSC0535Czas na podróż powrotną nastał szybko. Drodze do hotelu towarzyszyły nie lada przeżycia. W jednej chwili otoczył nas mrok.

_DSC0462 (2)Niebo malowało smugami deszczu po płótnie krajobrazu. Widoczne gdzieniegdzie błyskawice rozświetlały chwilami ciemne niebo. Potężny wiatr, jak nigdy wcześniej, siłował się próbując zatrzymać jadący autobus. Całą noc, cienkie szyby hotelowego pokoju walczyły z tonami silnego deszczu spadającego wprost na nie. Okna zdawały się zaraz poddać i wpuścić wściekłą pogodę do środka. Z zewnątrz dobiegały odgłosy rzucanych przez wichurę przedmiotów. Ukazała nam się prawdziwa moc przyrody i gniewu Oceanu, który groził nam świstem wiatru między okiennymi szczelinami. Długo nie mogliśmy zasnąć, zaniepokojeni otaczającymi nas warunkami. Po pewnym czasie zmęczenie jednak wzięło górę nad lękami.


DZIEŃ VII

_DSC0465 (2)Deszczowa noc przyniosła rankiem lazurowe wody. Tak przejrzyste i czyste nie było one żadnego dnia wcześniej. Ocean wyrzuciwszy swój gniew uprzedniego dnia, teraz koił swym spokojem.

_DSC0466 (2)Wyspa pożegnała nas pięknym widokiem. Przed południem wymeldowaliśmy się z pokoju. Ostatnim spacerem wzdłuż wybrzeża, szliśmy do niemal najdalszego przystanku autobusowego, chcąc ostatni raz popatrzeć na błękitne Corralejo. Stamtąd dojechaliśmy do Puero del Rosario, gdzie czekała nas przesiadka na kolejny autobus.

_DSC0468 (2)Dużą przerwę między autobusami, zapchaliśmy polowaniem na obiad. Wybrana przez nas restauracja, a raczej restauracja, którą musieliśmy wybrać ze względu na małe obłożenie i dość niskie ceny, lekceważyła nas niemiłosiernie. Długie oczekiwanie na kelnera, a potem na posiłek, spowodowały, że spóźniliśmy się na autobus na lotnisko. Tym razem skorzystaliśmy z taksówki. Oszczędność na obiedzie, przełożyła się na nadpłatę w transporcie. Wniosek: Czasami nie warto oszczędzać. 😉

_DSC0477 (2)Chwilę po obiedzie byliśmy już na lotnisku. Ostatnie spojrzenie na Ocean i wulkaniczną ziemię wywoływały łzy w moich oczach. Czas wracać do domu.

PODSUMOWUJĄC: Cały wyjazd wyniósł nas około 2 500zł/ os. (loty, nocleg, ciepły posiłek conajmniej raz dziennie w restauracji bądź pokoju, samodzielnie przygotowywane śniadania i kolacje, alkohol, komunikacja miejska, komunikacja wodna, wstęp do muzeów).

Tak. Było warto!

_DSC0481 (2)Na sam koniec nie obędzie się bez podziękowań i refleksji. Choć słowo „dziękuję” dla mojego towarzysza, nie ukaże mojej ogromnej wdzięczności za wspólne chwile, perypetie niczym z sitcom’u i cały, wspaniały mimo wszystko wyjazd- DZIĘKUJĘ.

_DSC0493 (2)To był jeden z najwspanialszych wyjazdów mojego życia.
A jakie wyjazdy będą dalej? Z pewnością takie, kóre pozwolą mi jeszcze bardziej poznać i odnaleźć siebie.
<3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *