Dresden, BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND

 Kromlau – Drezno

Wolny weekend?
Mam na to sposób!Wir fahren nach Deutschland.
Hundert killometer.
Ein Tag.
Ein Auto.
Ein Abenteuer.

Nadchodzi czas na krótki odpoczynek podczas długiej podróży?
 
KROMLAU
Polecam park Rododendronów w Kromlau. Park ten znajduje się zaledwie 8 km od granicy polsko-niemieckiej. Założony został przez dziedzica Rotschke w 1844r.
 

Najciekawszy w parku, moim zdaniem, jest most łukowy z kamieni bazaltowych nad jeziorem Rakocz/ Rakotz.

 
Z zaparkowaniem auta w samym centrum Drezna nie mieliśmy żadnego problemu.

Ceny parkingów to ok. 2Euro/ h.

Musimy jednak pamiętać o UMWELTZONE obowiązującej w Niemczech.
Obcokrajowcy wjeżdząjący na teren Niemiec samochodem, muszą umieścić na przedniej szybie samochodu plakietkę ekologiczną. Co to jest? Więcej info na stronie:  http://www.umweltzone.pl/strefy

 
 
 

SEMPEROPER
W latach 1838-1841 budowniczy Gottfried Semper wzniósł królewski teatr dworski w kształcie rotundy wzorowanej na budowlach wczesnego renesansu włoskiego. Obecnie jest to już trzeci budynek operowy w tym właśnie miejscu.
 

HOFKIRCHE
Hofkirche jest największym kościołem katolickim w Dreźnie. Został wzniesiony za czasów Fryderyka Augusta II i jego następcy Augusta Mocnego.
Symbolem Drezna jest także ZŁOTY JEŹDZIEC.
Pozłacana statua Augusta Mocnego na koniu w rynku Nowego Miasta. Rzeźba ustawiona jest między mostem Augusta a Hauptstrasse. Statua pokazuje króla na ogierze lipizzańskim jako rzymskiego cesarza w zbroi, w kierunku północno-wschodnim, czyli w kierunku ówczesnego polskiego królestwa.
Pomnik został ustawiony w Dreźnie w 1736r.
 
 
 
 
ZWINGER W DREŹNIE

Zwinger zwany jest architektonicznym klejnotem Drezna. Budowla ta jest pełna luksusu i przepychu. Zwinger zaliczany jest dzięki temu do najsłynniejszych na świecie. Projektowanie i budowę Zwingera rozpoczęli w 1709r Pöppelmann i Permoser. August Mocny bardzo energicznie wspierał budowę gdyż miał nadzieję na cesarską koronę po śmierci cesarza Józefa I. Gdy okazało się to niemożliwe, jego zainteresowanie budowlą znacznie spadło. August skierował wtedy swoją uwagę na łatwiejsze do sfinansowania projekty, m.in. pałac Pillnitz czy też pałac myśliwski Moritzburg.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W tle widoczny jest: Frauenkirche, Kościół Najświętszej Maryi Panny w Dreźnie jest to jeden z najbardziej znanych zabytków protestanckiej architektury sakralnej w Europie.Frauenkirche wzniesiono w latach 1726-34 w stylu późnego baroku z elementami klasycyzmu. Mistrz budowlany George Bähr zdecydował się na budowlę centryczną o kwadratowej podstawie, gdzie kopuła i jej podstawa razem stapiały się.  1945 roku w wyniku nalotu bombowego Kościół spłonął.

Jego ruiny stały się ostrzeżeniem przeciwko wojnie i symbolem pokoju.


ZAMEK PILLNITZ
 Zamek Pillnitz to letnia rezydencja saskich królów. Pałac powstał w XVII wieku w stylu klasycznym i barokowym. Zamek składa się z Pałacu Górnego zbudowanego w stylu barokowym i Pałacu Wodnego położonego nad brzegiem rzeki Łaby, który nawiązuje do sztuki chińskiej. Kompleks został zaprojektowany i zbudowany przez M. Pöppelmann, uważanego za ojca francuskiego klasycyzmu baroku. Po pożarze części pałacu dobudowano od strony wschodniej tzw. Pałac Nowy. Obecnie pałac należy do Muzeum Sztuki i Rzemiosła Galerii Drezdeńskiej.

To już niestety koniec wycieczki po Dreźnie.

Kilka godzin w zupełności jednak wystarczy by pokochać to urokliwe miasto.
Historia wpleciona w ramiona współczesności, przyjaźni mieszkańcy i cudowne widoki.

Na sam koniec jeszcze coś o początku.

Zielona Góra.
Winobranie.
Polish Master Bartender.
Finał regionalny.
Ogromny stres, dużo piwa i świetni ludzie.

Gratuluję chłopakom, którzy będą walczyć w finale ogólnopolskim.
Zaszczytem było móc z wami rywalizować! 🙂
Powodzenia!

Świebodzin

Smutno jest znów wracać do domu…
Za kilka tygodni jednak planowana jest kolejna podróż do naszych sąsiadów. Dokąd podążymy tym razem?

Do zobaczenia wkrótce! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *