Batumi, ech Batumi – co zobaczyć w jeden dzień

„Batumi, ech Batumi – co warto zobaczyć w jeden dzień”

Batumi jest miastem położonym w południowo-zachodniej Gruzji na wybrzeżu Morza Czarnego. To właśnie tutaj spędziliśmy ostatni dzień pobytu na terenie tego pięknego kraju. O tym, jak zorganizowaliśmy sobie czas i co warto zobaczyć w tym 150 tysięcznym mieście, dowiecie się z poniższego tekstu.

Batumi albo się kocha, albo się go nienawidzi. W okolicach plaży znajdziemy nowoczesne obiekty godne Dubajskiej plaży. W głębi lądu usłyszymy hałas miejskiego zgiełku. Na jego obrzeżach napotkamy bambusowe lasy, a w głębi lądu PRL-owskie osiedla gdzie balkon bez okien jest normalnością. Miasto pełne jest niesamowicie chaotycznej architektury będącej przeplatanką nowoczesności ze starodawnym stylem. Liczba rusztowań na budynkach znacznie przekracza liczbę rzędów tropikalnych palm. A ogromna wilgoć powietrza potrafi zmyć nawet najbardziej trwały make-up.

Jedna z ulic Batumi

Batumi, Gruzja

Batumi, Gruzja

Pobyt w Batumi rozpoczęliśmy od nieplanowanej przechadzki między strzelistymi „wieżowcami”. Nogi zaprowadziły nas na jeden z głównych placów miasta. Chwilę postoju uwieńczył kieliszek domowego koniaku, którym zostaliśmy poczęstowani od nieznajomego taksówkarza. Pan taksówkarz jak gdyby nigdy nic, postawił „kielona” na dachu swojego samochodu, wyciągał ze swojej tajnej skrytki plastikową butelkę, mirabelki na przegryzkę i zaczął rozlewać magiczny trunek. Gruzini są bardzo gościnnym narodem. Tutaj po raz pierwszy spotkałam się z zasadą „Jesteś u nas gościem, więc czuj się jak gość”.

Plac główny w Batumi

DIABELSKI MŁYN

Jedną z najbardziej widocznych atrakcji Batumi jest diabelski młyn. Koło znajduje się niemal przy samej linii brzegowej, w najbardziej turystycznej i obleganej części miasta. Obiekt jest czynny od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornym. Nie omieszkaliśmy sprawdzić jak prezentują się widoki w obu porach dnia. Jedno pełne koło to 3 lary (ok. 4 zł).

Diabelski młyn w Batumi

W samo południe zachmurzonego dnia, towarzyszem nam było jedynie duszne powietrze ochładzane niewielkim wiatrem. Wybitny błękit wody podbijał niesamowite wrażenia podczas podniebnej przejażdżki na diabelskim kole. To trzeba poczuć!

Widok z diabelskiego młyna w Batumi

TARG RYBNY

Nasz wzrastający głód pięknych widoków i lokalnego jedzenia, zaprowadził nas na targ rybny. Jeśli szukacie dobrego miejsca z lokalną kuchnią, to podążenie naszymi śladami będzie najlepszym co możecie zrobić! 

Targ rybny w Batumi

Targ rybny w Batumi

Niech nie zmyli Was niepozorny wygląd rybnego bazarku. To właśnie tutaj kupuje się świeże ryby, by za chwilę udać się z nimi na tyły pobliskiej restauracji, w której zostaną za niewielką dopłatą przyrządzone. Na Bazarze zaopatrują się głównie lokalni, co jest gwarancją dobrej jakości produktów oraz cen. Ryby kupuje się na kilogramy. Warte upolowania są szprotki i kilka większych okazów dla zaspokojenia głodu. Ze swoimi zdobyczami trzeba przejść następnie do restauracji na tyle budynku. Tam, Panie kucharki przejmą siatkę z rybami i za niewielką dopłatą, po niedługim czasie będziecie mogli zajadać się lokalnymi przysmakami.

Obiad na targu rybnym w Batumi

Żeby dostać się do targu rybnego wystarczy iść linią brzegową od diabelskiego młynu w stronę zewnętrznej części miasta. Można także skorzystać z usług tanich, gruzińskich taksówek. Na samej górze posta znajdziecie także mapę z zaznaczoną lokalizacją targu.

REJS STATKIEM

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się półgodzinne rejsy statkiem. Przewoźnicy prześcigają się ofertą najróżniejszych atrakcji umilających rejs. Podążając za Andrzejowym pojęciem poobiedniego odpoczynku, my wylądowaliśmy na statku z pokazem tańca brzucha. Taniec, tańcem, ale do atrakcji to Andrzej miał nosa!

Statek turystyczny w Batumi

Oprócz wspomnianego tańca brzucha do wyboru mamy także statek z DJ, z open bar’em i wieloma, wieloma innymi atrakcjami, których nie sposób spamiętać. Nasz „okręt” wyposażony był również w bar, gdzie była możliwość zakupu wina i mocniejszego alkoholu. Cały pól godzinny rejs wyniósł nas po 10 lari/os.

Rejs statkiem w Batumi

Podczas gdy duże fale uderzały w burty statku, z daleka wyłaniało się słońce. Bielące się z daleka białe dachy wieżowców Batumi, odciągały wzrok od rażącego turkusu wody. Tylko głośny śmiech wtedy przerywał donośny głos oceanu. Tak zastygnięci w chwili wpatrywaliśmy się w zatartą linię nieba.

Rejs statkiem w Batumi

Rejs statkiem w Batumi

Alphabetic Tower | WIEŻA ALFABETU

130-metrowa wieża nieopodal portu Batumi prezentuje 33 litery gruzińskiego alfabetu. Ażurowa konstrukcja przypomina nici DNA i jest dedykowana wyjątkowemu alfabetowi gruzińskiemu. Wjazd na samą górę to koszt 8 lari/os. Tam znajdziemy kawiarnię i niesamowity punkt widokowy, skąd rozpościera się panorama na całe miasto. To trzeba zobaczyć!

Wieża Alfabetu w Batumi

Wieża Alfabetu w Batumi

Panorama miasta z wieży Alfabetu w Batumi

I nagle podchodzisz ukradkiem do szyby pełnej niepewności. Spoglądasz przed siebie wędrując wzrokiem po niebiosach. Górzyste tereny w oddali zaostrzają krajobraz. Twoje myśli wędrują maleńkimi uliczkami, a Ty jesteś tu. I dociera do Ciebie, że jesteś na szczycie swoich marzeń. Docierasz tam, gdzie dotrzeć warto. Do zrealizowanego celu.

Widok z kawiarni na wieży Alfabetu w Batumi

Na samej górze wieży Alfabetu znajduje się restauracja pełna kawy i gruzińskich win. W takim otoczeniu kawa smakuje wybitnie niebiańsko.

DELFINARIUM

W tym miejscu mamy okazję być świadkami niesamowitej sztuki z delfinami w roli głównej. Pokazy odbywają się na amfiteatrze mogącym pomieścić aż 700 widzów. Na „spektakl wodny” możemy udać się o trzech różnych godzinach: 14:00, 17:00, a także 21:00. Pokazy przedstawiane są w języku angielskim, rosyjskim i oczywiście gruzińskim. Warte zobaczenia szczególnie dla osób, które te piękne stworzenia znają jedynie telewizji. Koszt wejścia to 15 lari/os.

Delfinarium w Batumi

BATUMI NOCĄ

Pełne spokoju za dnia Batumi, wieczorem przeistacza się w imprezową krainę. Zatłoczone uliczki pełne są poszukujących wrażeń przechodniów, a rzędy straganów zachęcają do zakupów. Rozwinięta przy plaży strefa gastronomiczna z pewnością nie pozwoli nam obejść się bez kolacji. Przy tak rozwiniętej ofercie rozrywkowej, szybciej obejdziemy się bez śniadania. 😉

Batumi nocą

PODSUMOWANIE

Batumi zdecydowanie skradło moje serce. Uwielbiam ten architektoniczny chaos i pełne odmienności budynki. Podoba mi się szeroka gama „tandetnych” rozrywek, na które w wielu innych miastach Europy nie byłoby mnie stać. Niesamowicie miło było przechadzać się po kamienistej plaży i oglądać rażący turkus wody. W przeciwieństwie do pozostałych osób z grupy, które najchętniej wykreśliłyby to miasto z planu wyjazdu.

A jakie jest Twoje zdanie o Batumi? Czy mój post zachęcił Cię choć trochę do odwiedzenia tego miasta? A może było Ci już dane wędrować między chaotycznymi uliczkami gruzińskich wieżowców?
Bardzo chętnie poznam Twoją opinię. 🙂

Zapraszam do komentowania.

Buziaki, E :*

 

 

 

Zabrania się kopiowania zawartych w tekście cytatów na mocy praw autorskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *